WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/kraj/ministerstwo-skarbu-reaguje-na-rezygnacje-ostachowicza-ze-stanowiska-w-orlenie/z5vv7 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-26 13:03:20 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Ministerstwo Skarbu reaguje na rezygnację Ostachowicza ze stanowiska w Orlenie - Wiadomości
dzisiaj 11:46

Ministerstwo Skarbu reaguje na rezygnację Ostachowicza ze stanowiska w Orlenie

Igor Ostachowicz zrezygnował dzisiaj ze stanowiska członka zarządu PKN Orlen. To skutek burzy, którą wywołało jego odejście tuż po zmianie rządu. Na tę decyzję byłego doradcy Tuska zareagowało już ministerstwo skarbu państwa, które jest większościowym akcjonariuszem spółki.

Poleć
Udostępnij
9
Skomentuj
Minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński Foto: PAP

"Siedmioletnie doświadczenie pana Igora Ostachowicza, jako jednego z kluczowych doradców Premiera, mogły być bardzo cenne dla spółki i przesądziło o decyzji powierzenia mu funkcji członka zarządu Orlen, którego ma prawo wskazać Minister Skarbu Państwa. Minister Skarbu Państwa przyjął do wiadomości rezygnację pana Igora Ostachowicza" - czytamy w komunikacie resortu, które zostało przesłane do mediów.

Odprawa nie dla Wasiak. Orlen nie dla Ostachowicza. Internet kipi od komentarzy

MSP zaznacza, że "rynek paliw, na którym działa PKN Orlen wymaga specjalistycznej wiedzy związanej ze znajomością mechanizmów podejmowania decyzji na poziomie rządowym oraz zrozumienia mechanizmów politycznych, stanowiących istotny element zarządzania ryzykiem przez spółki paliwowe."

"Zważywszy na obecność Orlenu poza granicami Polski, bezcenna jest także wiedza na temat relacji międzynarodowych i układów personalnych zarówno na poziomie danego państwa, jak i w układzie europejskim" - przekonuje ministerstwo. W tym kontekście Igor Ostachowicz miał być bardzo dobrym kandydatem na stanowisko.

Ostachowicz i Wasiak bez wielkich pieniędzy

Po medialnej wrzawie Igor Ostachowicz rezygnuje z funkcji członka zarządu PKN Orlen, a Maria Wasiak deklaruje, że odda na cele społeczne pół miliona złotych otrzymanych za odejście z zarządu PKP. Były doradca wizerunkowy Donalda Tuska i nowa minister infrastruktury znaleźli się pod ostrzałem mediów w związku z pieniędzmi, jakie mieli otrzymać z kontrolowanych przez państwo spółek.

Igor Ostachowicz przepracował w paliwowym koncernie dwa dni. Dla niego stworzono stanowisko członka Zarządu ds. korporacyjnych i komunikacji. Jak informuje PKN Orlen, Ostachowicz złożył oświadczenie o rezygnacji z dniem dzisiejszym z pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki, podając jako powód troskę o interes tej firmy.

Również nowa minister wycofuje się z kontrowersyjnej sytuacji. W oświadczeniu Maria Wasiak zobowiązała się przekazać całą sumę otrzymanej odprawy Centrum Młodzieży Arka w Radomiu.

(bp)

Poleć
Udostępnij
9
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~czeczot Użytkownik anonimowy
~czeczot :
Brak zdjęcia ~czeczot Użytkownik anonimowy
Nepotyzm i kolesiostwo to nasza smutna rzeczywistość ale są tez wydarzenia, które mogą nas rozbawić.
Po okresie wielkiej koalicji PIS/LPR/Samoobrona wydawało się, że nic nie może już nas zaskoczyć, wydarzenie z teletubisiami i posądzanie Tinky Winky o to, że jest homo bo nosi damską torebkę przerosło już nawet wyobraźnię satyryków.
Tymczasem, PIS nie spoczywa na laurach. Jest coś zabawniejszego od ciągotek homo zestrony Tinky Winky. Otóż, ostatnio radnej PIS przeszkadzały osły uprawiające miłoś w ZOO. Do szefa ogrodu zoologicznego dotarło więc stosowne pismo gdzie całe to wydarzenie zostało gorąco napiętnowane przez Panią radną. W konsekwencji nieszczęsne osły zostały rozdzielone co jednak zdaniem jednego z zoologów mogło wywołać u tych zwierząt bardzo silny stres. Jak zacznie rządzić PIS będzie strasznie ale z drugiej strony będzie chociaż wesoło.
dzisiaj 11:59 | ocena: 56%
Liczba głosów:275
56%
44%
| odpowiedzi: 78
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
altezzoso altezzoso Onet Zobacz profil
altezzoso
altezzoso altezzoso Onet Zobacz profil
do ~czeczot:
Brak zdjęcia ~czeczot Użytkownik anonimowy
dzisiaj 11:59 użytkownik ~czeczot napisał:
Nepotyzm i kolesiostwo to nasza smutna rzeczywistość ale są tez wydarzenia, które mogą nas rozbawić.
Po okresie wielkiej koalicji PIS/LPR/Samoobrona wydawało się, że nic nie może już nas zaskoczyć, wydarzenie z teletubisiami i posądzanie Tinky Winky o to
Ustalenia NIK dotyczące płac urzędników PO okazały się szokujące. Przeciętny pracownik kancelarii prezydenta, wliczając w to sprzątaczki, zarabia 9,2 tys. zł brutto. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest to 7,8 tys., a w obsłudze sejmu 8,2 tys. Do tego dochodzą nagrody. Najbardziej szczodry z ministrów Radosław Sikorski przeznaczył na nagradzanie współpracowników 27 mln zł! - pisze „Gazeta Polska”.

Miliony Polaków nie mają pracy, zarabiają grosze albo dostają emerytury, które ledwo wystarczają na przeżycie do pierwszego. Są jednak miejsca, gdzie rząd pieniędzy nie skąpi, gdzie średnia płaca to 9 tys. zł na miesiąc, gdzie nie brakuje setek milionów na premie i rozmaite dodatki. To na ludziach tam właśnie pracujących opiera się władza Platformy. Tak funkcjonuje system, który od 2007 r. zbudował Donald Tusk.

Zarobić i się nie narobić

– Nie możemy sobie dawać nagród, gdy nie możemy dać ludziom podwyżek – zapewniał premier z właściwą sobie obłudą kilkanaście miesięcy temu. Potem odmawiał nawet niewielkiego zwiększenia kilkusetzłotowych świadczeń dla rodziców rezygnujących z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. A teraz, w przedwyborczym geście, zaoferował emerytom podwyżki aż o… 36 zł.

Zupełnie inaczej traktowani są członkowie kasty urzędniczej, których posłuszeństwo rząd PO-PSL po prostu cynicznie kupuje. Według danych Najwyższej Izby Kontroli przeciętna płaca w kancelarii premiera wzrosła w ubiegłym roku o około 200 zł – do 7,8 tys. zł miesięcznie! A jeśli weźmiemy pod uwagę, że do średniej wliczane są zarobki np. sprzątaczek czy pracowników obsługi, to łatwo wyliczyć, że urzędnicy dostają kwoty jeszcze wyższe, sięgające 10 tys. zł miesięcznie. Kosztuje to nas wszystkich niemało, bo choć liczba etatów w KPRM zwiększyła się w ciągu dwóch lat tylko o sześć, to fundusz wynagrodzeń wzrósł aż o 3 mln zł – z 47 do 50 mln zł.

Ale i tak kancelarię premiera bije na głowę prezydencka. U Bronisława Komorowskiego przeciętny zarobek to aż 9,2 tys. zł brutto. Jednak prezydenccy urzędnicy zapewne nie są zadowoleni: rok wcześniej zatrudnione tam osoby zarabiały średnio 9,7 tys. zł.

Pracownicy obsługujący sejm nie pozostają w tyle. Dostają 8,2 tys. zł na miesiąc. Z kolei minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uznał, że potrzebuje kolejnych doradców i utworzył Radę ds. Ratyfikacji, która ma wspomagać Agencję Oceny Technologii Medycznych i Ratyfikacji. Wprawdzie sama Agencja pełni funkcje doradcze, ale nieco dodatkowych etatów, opłacanych przecież nie z kieszeni ministra, tylko naszej – podatników, nie zawadzi. Opłacanych zresztą szczodrze, bo za jedno spotkanie Rady jej członek otrzymuje 3,5 tys. zł, zatem za trzy dni pracy w miesiącu doradca Arłukowicza zarabia 10,5 tys.

Od 2010 r. nauczyciele i inni pracownicy budżetówki nie mieli podwyżek. Tymczasem płace urzędników państwowych w większości urzędów centralnych i rządowych wzrosły tylko w ubiegłym roku od 50 do 300 zł miesięcznie. W tym samym czasie emerytury podniesiono o… 5 zł. A przecież mowa tu o instytucjach, w których średnie zarobki są i tak na wysokim poziomie – przynajmniej 5 tys. zł. Jak jednak było to możliwe, skoro oficjalnie obowiązuje zarządzenie o zamrożeniu urzędniczych pensji? Rząd znalazł prosty sposób na ominięcie zakazu i dalsze kupowanie poparcia swego najwierniejszego elektoratu: rozdaje premie i nagrody na ogromną skalę. Przeznaczono na nie w ciągu roku ponad 102 mln zł. Najbardziej szczodrym z ministrów okazał się Radosław Sikorski, który pracownikom MSZ przyznał 27 mln zł nagród. Dużo na premie przeznaczył też minister finansów – 15 mln zł. Najskromniej obdarował swych urzędników minister kultury – dostali zaledwie 800 tys. zł.

Na szczytach

Dziwi nas, a czasem szokuje postępowanie prokuratorów w śledztwie smoleńskim? Stanie się ono z pewnością bardziej zrozumiałe, gdy dowiemy się, że w Prokuraturze Wojskowej oficerowie zarabiają 13,7 tys. zł na miesiąc (cywile w Prokuraturze Generalnej „jedynie” 10 tys.).

Gdy miliony Polaków ledwo wiążą koniec z końcem, gdy Platforma doprowadziła do podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia ze względu na tragiczną sytuację budżetu, politycy nie żałują pieniędzy z kieszeni podatników także na własne wynagrodzenia. W zeszłym roku wybuchł skandal, szybko zresztą wygaszony w mainstreamowych mediach, gdy wyszło na jaw, że marszałek sejmu Ewa Kopacz, która zarabia 17 tys. zł, przyznała sobie premię w wysokości 50 tys. zł. Podobne otrzymali zresztą jej zastępcy. Natomiast gdy Donald Tusk był w latach 2002–2005 wicemarszałkiem sejmu, otrzymał 180 tys. zł nagród.

Najwięcej na nagrody dla polityków kierujących sejmem przeznaczono w 2008 r., gdy marszałkiem był Bronisław Komorowski. Wypłacono im wtedy łącznie 305 tys. zł. Sam Komorowski przyznał sobie 65 tys. zł premii. Podobnie jest w senacie, gdzie marszałek Bogdan Borusewicz, który zarabia 19,5 tys. zł, przyznał nieprzyzwoicie wysokie premie sobie (50 tys. zł) i swoim zastępcom (po 27 tys.).

Przykład ze szczytów władzy idzie oczywiście na jej niższe szczeble. Oto np. na premie dla urzędników zatrudnionych w warszawskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia poszły z budżetu niemal 2 mln zł. Średnia premia wyniosła 6,4 tys. zł. Urzędnicy z NFZ poza premiami otrzymali też nagrody – przeciętnie w wysokości 3 tys. zł. W tym samym czasie w kasie mazowieckiego NFZ zabrakło 280 mln zł.
47 minut temu | ocena: 86%
Liczba głosów:189
86%
13%
| odpowiedzi: 39
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~prawdacala Użytkownik anonimowy
~prawdacala :
Brak zdjęcia ~prawdacala Użytkownik anonimowy
A po jakiego grzyba Panie Ministrze był caly ten cyrk i medialny skandal? Nie starczyło podstawowej wyobraźni aby to przewidzieć? Co to za spec od PR, ktory wywołuje taką negatywną burzę? Celowy sabotaz wizerunkowy? Chyba tak.
dzisiaj 12:01 | ocena: 93%
Liczba głosów:158
93%
6%
| odpowiedzi: 20
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mordotymoja Użytkownik anonimowy
~mordotymoja
Brak zdjęcia ~mordotymoja Użytkownik anonimowy
do ~RWPG:
Brak zdjęcia ~RWPG Użytkownik anonimowy
43 minuty temu użytkownik ~RWPG napisał:
To niech poseł hofman nakłoni żone ,by odeszła z KGHM_u
Jesteś takim bezdennym głupcem, czy nieuczciwym prostakiem? O czym ty mówisz? Jakie to ma przełożenie na miliardy które ukradło PO z PSL. Rostowskiemu "zginęło" 19 miliardów złotych. Nie dostrzegasz tej różnicy? Kto je wziął? Przy budowie dróg i autostrad ukradli miliardy! To wszystko zostanie wyjaśnione przez nową władzę!!!
37 minut temu | ocena: 86%
Liczba głosów:46
86%
13%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~darek Użytkownik anonimowy
~darek :
Brak zdjęcia ~darek Użytkownik anonimowy
Jeżeli to nie była nagroda dla klakiera tylko kompetencja to dlaczego tak szybko podwinięto kitę i zrezygnowano z takiego fachowca od wszystkiego? Brud smród i dziadostwo. Nie myślcie że naród jest głupi. Osądzacie nas po swoich relacjach i wylasowanych mózgach.
dzisiaj 12:00 | ocena: 92%
Liczba głosów:85
92%
7%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~afe Użytkownik anonimowy
~afe :
Brak zdjęcia ~afe Użytkownik anonimowy
Skoro jestem w OFE AVIVA to oznacza że powinni się również i mnie zapytać czy zgadzam się na tego cichociemnego Ostachowicza czy jak mu tam ?? Tak czy nie ?? Bo teraz nie wiem czy nie powinienem udać się na najbliższe posiedzenia zarządu Orlenu ?? Czekam na fachową opinię znawcy od Spółek !!
52 minuty temu | ocena: 88%
Liczba głosów:52
88%
11%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Warszawiak Użytkownik anonimowy
~Warszawiak :
Brak zdjęcia ~Warszawiak Użytkownik anonimowy
Spokojnie - krzywdy mu zrobić nie dadzą. Jest pewne jak w szwajcarskim banku, że Igorek dostanie coś rozsądnego jak opadną emocje. Zbliżają się wybory a nawet baranów w tym czasie nie należy drażnić bo samą masą mogą zrobić krzywdę.
58 minut temu | ocena: 93%
Liczba głosów:107
93%
6%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Qra Użytkownik anonimowy
~Qra :
Brak zdjęcia ~Qra Użytkownik anonimowy
a ja pamiętam jak Kaczmarek w rządzie Milera dawał posadę prezesa Polskich Linii Energetycznym jakiemuś kumplowi argumentują "bo Staszek chciał spróbować swoich sił w biznesie"
wszyscy oni są siebie warci!
58 minut temu | ocena: 95%
Liczba głosów:147
95%
4%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
euro kolchoznik euro kolchoznik Onet Zobacz profil
euro kolchoznik :
euro kolchoznik euro kolchoznik Onet Zobacz profil
Kogo to obchodzi co ta banda ma do powiedzenia. Pokazali podatnikom środkowy palec i nic już tego nie zmieni. Ten wyprężony do góry palec większość społeczeństwa powinna mieć przed oczami podczas następnych wyborów. Jeszcze trochę się chłptasie nachapiecie jeszcze trochę.
dzisiaj 12:01 | ocena: 87%
Liczba głosów:98
87%
12%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
~Polak :
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
Zlodzieje oddajcie Polske,, polskie miejsca pracy Polakom ,sami jedzcie na emigracje zebrac o prace ! ,koniec z waszymi stanowiskami i pensjami po 50 tys. zlotych ,ju koniec zlodzieje!
dzisiaj 12:01 | ocena: 91%
Liczba głosów:112
91%
8%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z ostatniej chwili


Blogi polityków

Azrael
Azrael
Janusz Piechociński
Janusz Piechociński
Redakcja Deutsche Welle
Redakcja Deutsche Welle
Waldemar Rajca
Waldemar Rajca