WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16750035,Wlasciciele__Damy_z_lasiczka__zabraniaja_przerabiania.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-04 10:34:26 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Właściciele 'Damy z łasiczką' zabraniają przerabiania zdjęć obrazu. 'Mamy arbitralną władzę'

Właściciele "Damy z łasiczką" zabraniają przerabiania zdjęć obrazu. "Mamy arbitralną władzę"

Wiadomości >  Wiadomości dnia
AB
03.10.2014 23:06
A A A Drukuj

"Dama z gronostajem na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja)

- Fundacja Książąt Czartoryskich ma arbitralną władzę nad tym, czy i jak mogą być wykorzystywane reprodukcje obrazu "Dama z gronostajem" - uważają przedstawiciele instytucji, którzy zablokowali udział polskiego grafika w międzynarodowym konkursie. Innego zdania jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Prawa autorskie gasną z upływem 70 lat od śmierci twórcy - zaznaczają.
Sprawę polskiego grafika Łukasza Adamczyka opisuje portal "Dziennik Internautów". Mężczyzna wziął udział w międzynarodowym konkursie, organizowanym dla kampanii piwowarskiej. Praca Adamczyka zwyciężyła w głosowaniu internautów, ale wtedy pojawił się problem: o prawa do "Damy z gronostajem" upomnieli się właściciele obrazu, czyli Fundacja Książąt Czartoryskich:

Fundacja ta prowadzi muzeum, w którego zbiorach znajduje się obraz Leonarda da Vinci. Pod koniec sierpnia przedstawicielka instytucji Agnieszka Herman wysłała e-mail do organizatora konkursu (formy BO Paintings), informując o rzekomym naruszeniu praw - opisuje "Dziennik Internautów".

"Fundacja ma arbitralną władzę nad tym, czy i jak mogą być wykorzystywane reprodukcje obrazu. Fundacja może również kontrolować sposób, w jaki obraz jest używany i postrzegany przez społeczeństwo, jako że należy on do prywatnej kolekcji (...). Ze względu na cele statutowe i dobre imię Fundacji Książąt Czartoryskich użycie reprodukcji "Damy z gronostajem" w reklamowaniu napojów alkoholowych jest nie do przyjęcia" - napisano w wiadomości, której treść przytacza portal.

"Korzystanie z reprodukcji obrazu wymaga zgody jego właściciela"

Z Fundacją kontaktował się też Adamczyk, który sam chciał wyjaśnić sprawę; naruszania cudzej własności intelektualnej nie chciał jednak organizator konkursu, który zablokował wykorzystanie grafiki.

A co o całej sprawie sądzi Fundacja? W wiadomości przesłanej grafikowi wyjaśniła, że "korzystanie z reprodukcji wymaga zgody właściciela obrazu". "Bez względu na kwestię istnienia praw autorskich właścicielem tym jest Fundacja" - podkreślono.

"Po upływie 70 lat od śmierci twórcy dzieło przechodzi do domeny publicznej"

Innego zdania jest "Dziennik Internautów", który zauważa, że "Dama z gronostajem" nie tylko nie jest znakiem graficznym Fundacji, ale również nie jest z nią utożsamiana. Ten pogląd podziela także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którym kontaktował się Adamczyk.

"Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 36 pkt. 1) ustawy (...) o prawie autorskim (...) autorskie prawa majątkowe gasną z upływem 70 lat (siedemdziesięciu) od śmierci twórcy. Po upływie tego czasu przechodzą one do tzw. domeny publicznej. Oznacza to, że można więc zatem czynić użytek z cudzej twórczości bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych (...). Okoliczność, że obraz znajduje się w zbiorach prywatnych nie ma tutaj znaczenia, gdyż osobom tym przysługuje jedynie prawo własności rzeczy, nie zaś do twórczości utrwalonej na takiej rzeczy" - napisał główny specjalista MKiDN Krzysztof Guzowski.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Tagi:

 • 2
 • 6
Komentarze (50)
Zaloguj się
 • Oceniono 111 razy 105

  "korzystanie z reprodukcji wymaga zgody właściciela obrazu"

  a czy czasem nie autora dzieła/właściciela praw autorskich a nie POSIADACZA?

  Kogoś chyba mocno ale to mocno pogięło.

 • Oceniono 87 razy 81

  A ciekawe czy Fundacja dostaje jakieś państwowe dotacje? Chyba pora się zastanowić, czy nie należałoby ich cofnąć, bo jak widać Fundacja kwalifikuje się do dotacji, ale wyłącznie z Funduszu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Intelektualnie.

 • fajny_zajety

  Oceniono 64 razy 50

  Właściciele "Damy z łasiczką" zabraniają przerabiania zdjęć obrazu - to tak jakby Kaczyński powiedział ,że już od teraz nie wolno się z niego śmiać. Myślę ,że teraz to dopiero zobaczą miliony przeróbek.

 • tygrys102

  Oceniono 19 razy 15

  agnieżżżka cherman...klepie jak potłuczony polityk, byle zaistnieć byle świecić głupotą

 • brenda11b

  Oceniono 14 razy 12

  oczywiście prawa autorskie gasną z upływem 70 lat (myślałam że 50 lat)

 • Oceniono 12 razy 10

  Abstrahujac od protestow Fundacji, cala ta przerobka to wyjatkowa zenada. Polmozgi wybraly w glosowaniu wyjatkowo prostacki projekt. Flaszka piwa wcisnieta w rece zamiast lasiczki. No juz prymitywniejszego przekazu artysta nie mogl wymyslic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX