WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.onet.pl/przelomowa-decyzja-rpp-stopy-procentowe-jednak-w-d,18490,5660369,1,news-detal przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-08 14:43:21 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Przełomowa decyzja RPP. Stopy procentowe jednak w dół - Onet Biznes

Przełomowa decyzja RPP. Stopy procentowe jednak w dół

22 minuty temu

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych. Stopa referencyjna spadnie aż o 50 pb (0,5 proc.). Od teraz główna stopa procentowa NBP wynosić będzie 2 proc.

Marek Belka
fot. Iza Procyk-Lewandowska

Stopa lombardowa obniżona została o 100 pb do 3,00 proc. Stopa depozytowa pozostała bez zmian, 1,00 proc., a stopa redyskonta weksli została obniżona o 50 pb do 2,25 proc.

Główny ekonomista BGŻ Dariusz Winek zwrócił uwagę, obniżkę stopy lombardowej o 100 pb. Jego zdaniem ma to znaczenie z punktu widzenia kredytów, gdyż obniża ich oprocentowanie. "To ruch w celu wspierania konsumpcji prywatnej. Rada chce stymulować wzrost gospodarczy przez konsumpcję prywatną. Takie niesymetryczne cięcie to rzadkość, ale można zaryzykować tezę, że w najbliższej przyszłości taka sytuacja znów może mieć miejsce" - mówił PAP.

Skala cięcia stóp NBP również może być zaskoczeniem dla większości ekonomistów, gdyż 18 z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekspertów było zdania, że RPP w październiku obniży stopy procentowe o 25 pb., a trzech ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb.

"Wbrew oczekiwaniom większości analityków, RPP zdecydowała się na obcięcie stóp procentowych aż o 50 pb., ustalając stopę referencyjną na poziomie 2,0 proc. Władze monetarne nie mogły dłużej tolerować faktu, że wskaźnik dynamiki cen konsumpcyjnych odbiega od celu inflacyjnego już o 2,8 pkt proc. Nie ma wątpliwości, że rozpoczął się kolejny cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce" - ocenił ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Jak dodał, docelowy łączny zasięg obniżek stóp prawdopodobnie wyniesie 100 pb., ale nie można też wykluczać głębszych cięć.

W ocenie ekonomisty BGŻ, fundamentalnie można oceniać obniżenie głównej stopy procentowej o 50 pb za uzasadniony ruch. "Skala pogorszenia koniunktury w Polsce jest widoczna, inflacja od dawna nie jest już zagrożeniem. Można więc powiedzieć, że mimo, iż jest to zaskoczenie, to nie jest to błędna decyzja. Zaskoczenie jest efektem tego, że komunikat RPP sugerował stopniowe dostosowywanie stóp, podobnie wypowiadała się część członków RPP" - stwierdził.

Jak dodał, pytanie co nas czeka w listopadzie. "Czy będzie kolejna obniżka o 25 pb czy raczej Rada zdecyduje się na przerwę? Na razie trudno jednoznacznie wskazać. Wydaje się, że raczej będzie przerwa, ale nie można też wykluczyć, że Rada pójdzie za ciosem. Sytuacja jest i będzie bardzo dynamiczna" - ocenił.

Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium stwierdził, że RPP zdecydowała się na "bardziej agresywne posuniecie". "Większa obniżka nie tylko stopy referencyjnej, ale i znaczna obniżka stopy lombardowej. Widać, że zebrała się większość do agresywniejszego ruchu" - mówił PAP.

Dodał, że dopiero po konferencji prasowej RPP będziemy mogli powiedzieć, czy jest to jednorazowe dostosowanie, czy też rozpoczęcie cyklu. "Jeśli RPP będzie widziała ryzyka dla gospodarki, to być może listopad przyniesie kolejną zmianę stóp" - wskazał.

Po środowej decyzji Rady rynek długu zaczął się umacniać a reakcja rynku walutowego była ograniczona. "Przed decyzją rynek był podzielony. Część inwestorów oczekiwała obniżki o 50 pb, ale większa część rynku spodziewała się cięcia o 25 pb. Dlatego można powiedzieć, że to zaskoczenie. Po decyzji rynek długu się umocnił, rentowności spadły" - powiedział szef dilerów Skarbowych Papierów Wartościowych w PKO BP Marek Kaczor.

Jego zdaniem kluczowa dla dalszych ruchów na tym rynku będzie konferencja prasowa RPP, która została zapowiedziana na godz. 16. "Rynek będzie szczególnie zaciekawiony tym, czy RPP powie, że po tym dużym dostosowaniu na razie koniec z obniżkami i popatrzy na dalszy rozwój sytuacji, czy może jednak podtrzyma gotowość do dalszego obniżania stóp" - dodał diler.

Diler walutowy w Banku BPH Marek Cherubin stwierdził z kolei, że reakcja rynku złotego na decyzję RPP była ograniczona. "Rynek praktycznie nie zareagował. Na chwilę był wyskok powyżej 4,19 zł za euro, ale potem wróciliśmy mniej więcej do poziomów sprzed decyzji" - wskazał.

RPP utrzymywała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie od lipca 2013 r., kiedy to cięciem o 25 pb zakończyła rozpoczęty w listopadzie 2012 r. cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Źródło: PAP
Powiązania z tagami: NBP, waluty, inflacja, EBC, złoty, banki centralne

Zobacz także

Komisja: w projekcie o ozusowaniu umów brak ograniczeń dot. ciągłego zatrudniania

Komisja: w projekcie o ozusowaniu umów brak ograniczeń dot. ciągłego zatrudniania

42 minuty temu
Samar: produkcja samochodów we wrześniu spadła o 1,5 proc. rdr

Samar: produkcja samochodów we wrześniu spadła o 1,5 proc. rdr

47 minut temu
Szczurek: w 2015 r. PKB na głowę sięgnie 71 proc. średniej unijnej

Szczurek: w 2015 r. PKB na głowę sięgnie 71 proc. średniej unijnej

dzisiaj, 13:40
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia


Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (133)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~aaa Użytkownik anonimowy
~aaa :
Brak zdjęcia ~aaa Użytkownik anonimowy
~wqerqwr do ~gg: ~lola :
~pl Użytkownik anonimowy
Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna ... rozwiń całość334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę za chlebem? na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów, itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem.
dzisiaj 13:29 | ocena: 85%
Liczba głosów:259
85%
14%
| odpowiedzi: 21
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~yo Użytkownik anonimowy
~yo
Brak zdjęcia ~yo Użytkownik anonimowy
do waldek.t:
Brak zdjęcia waldek.t Onet Zobacz profil
dzisiaj 13:39 użytkownik waldek.t napisał:
A kto ci każe brać kredyt ja mam lokaty i chce żeby stopy procentowe szły do góry,a nie w dół.Kredyty biorą ludzie nienormalni i beztalencia oszołomy i nieudacznicy życiowi.Tyle w temacie i nie odpisuj bo mnie to wali.
Kredyty biorą, też ludzie, kótrzy potrafią te pieniądze zainwestować, np we własną firmę. Np mogę wziąć kredyt na 10% dzięki, któremu sfinansuję 2 stanowiska w mojej niewielkiej firmie, dzięki czego w skali roku bedę mógł wziąć 2-3 projekty więcej i zarobić 20% więcej, czyli na całości zyskuję 10%. Kredyty są dla ludzi tylko trzeba umieć z nich korzystać. Albo inny przyziemny przykład szarego Kowalskiego. Kowalski ma stary samochód o wartości 4000 zł, który dużo pali, niestety musi dojeżdzać do pracy 30km i miesięcznie wydaje na paliwo 800zł, jednakże stwierdził, że może kupić używany samochód za 10 000, który pali znacznie mniej i będzie wydawał na paliwo tylko 450zł, czyli miesięcznie zyska 350zł w skali roku oszczędzi na paliwie 4200 zł, weźmie kredyt na 6000 na 2 lata na 10%, do spłacenia będzie miał około 7000 zł, w tym czasie na paliwie zaoszczędzi 8200 zł, czyli będzie juz z tego tytułu 1200 zł do przodu, pomijając, że będzie miał troszeczkę nowsze auto. Rozumiesz teraz ideę sensownego brania kredytów?
38 minut temu | ocena: 85%
Liczba głosów:7
85%
14%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~popisrpsldpslWON! Użytkownik anonimowy
~popisrpsldpslWON! :
Brak zdjęcia ~popisrpsldpslWON! Użytkownik anonimowy
Wśród państw europejskich najniższa kwota wolna od podatku dochodowego obowiązuje w Polsce. Jest to 3091 zł na osobę. Ostatni raz była aktualizowana w 2007 roku (nie biorę pod uwagę aktualizacji z 2008 roku, kiedy ekipa PO-PSL podjęła decyzję o podniesieniu tej kwoty o... 2 zł). Dlaczego wysokość kwoty wolnej od podatku ma znaczenie ukazuje poniższa tabela.
dzisiaj 13:38 | ocena: 95%
Liczba głosów:61
95%
4%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~brrr Użytkownik anonimowy
~brrr :
Brak zdjęcia ~brrr Użytkownik anonimowy
Bank centralny zdecydował, ze doleje wody do naszego akwarium. Rybki będą mogły lepiej popływać i nabyć za tanie kredyty więcej dóbr. Później przyjdzie czas spuszczania wody z akwarium. Będzie ciaśniej i odczujemy brak tlenu w wodzie, której będzie ubywać pod kontrolą banku. To ilu z nas się udusi to nie takie ważne, bo bank to kasa nic więcej.
53 minuty temu | ocena: 89%
Liczba głosów:86
89%
10%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~heh Użytkownik anonimowy
~heh :
Brak zdjęcia ~heh Użytkownik anonimowy
Już niedługo inny scenariusz. Jak nie weźmiesz dobrowolnie kredytu to zostaniesz oskarżony o celowe utrudnianie rozwoju polskiej gospodarki. Kredyt zostanie ci przydzielony pod przymusem czy tego będziesz chciał, czy nie. Neoliberalizm ma to do siebie, że nie toleruje opornych na rozwój. Żeby się rozwijać to trzeba się zadłużać.
51 minut temu | ocena: 84%
Liczba głosów:69
84%
15%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Mr.Piekarnik Użytkownik anonimowy
~Mr.Piekarnik
Brak zdjęcia ~Mr.Piekarnik Użytkownik anonimowy
do ~pik:
Brak zdjęcia ~pik Użytkownik anonimowy
dzisiaj 13:28 użytkownik ~pik napisał:
Czyli raty kredytu znowu w dół
kredytu w PLN, żeby było jasne. Ale również lokaty polecą na łeb na szyję. Niektóre banki już 2 m-ce temu wprowadziły obniżki oprocentowania. Teraz odczekać spokojnie do końca roku jak złoto osiągnie 1000 USD za uncję i jazda.
dzisiaj 13:31 | ocena: 88%
Liczba głosów:44
88%
11%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~sofik Użytkownik anonimowy
~sofik :
Brak zdjęcia ~sofik Użytkownik anonimowy
Lokata proponowana mi przez bank to 2%, a limit kredytowy w rachunku bieżącym 15%. I jak się to ma do oficjalnych stóp procentowych? Blado!!!!
55 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:12
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Mr.Piekarnik Użytkownik anonimowy
~Mr.Piekarnik
Brak zdjęcia ~Mr.Piekarnik Użytkownik anonimowy
do ~inwestor:
Brak zdjęcia ~inwestor Użytkownik anonimowy
dzisiaj 13:35 użytkownik ~inwestor napisał:
to bądź Waść cykor i zainwestuj na giełdzie, lub choć jakiś fundusz na stabilnym rynku obligacji - i masz minimum 3% zysku
Poza tym giełda jest dla cwaniaków a nie dla przeciętnego Kowalskiego który szuka innej lokaty dla tego marnego papierowego pieniądza który odkłada na emeryturę.
dzisiaj 13:40 | ocena: 96%
Liczba głosów:25
96%
4%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~slony Użytkownik anonimowy
~slony
Brak zdjęcia ~slony Użytkownik anonimowy
do ~Jan N.:
Brak zdjęcia ~Jan N. Użytkownik anonimowy
48 minut temu użytkownik ~Jan N. napisał:
POPIERAM , ALE..."konstruktywnie" : CO PROPONUJESZ? NA KOGO GŁOSOWAĆ?
podpisuje sie pod tym co napisales, kazdy lubi krytykowac i mowic a Niemcy, Irlandia, Włochy , Anglia .... maja lepiej tam sie tyle zarabia ze hej a unas rzadzacy nam tego nie zapewniaja... to pustoslowie , takie samo jak stwierdzenie zeby obnizyc podatki tylko najpierw trzeba pokazac jak zmniejszyc wydatki kiedy 90% wydatkow budzetowych sa sztywne i ida glownie na emerytury, budzetowke min wojsko, administracje oswiate , wydatki socjalne i obsluge dlugu , obnizenie wplywow przy utrzymaniu wydatkow spowoduje w przyszlosci wieksze koszty obslugi dlugu co juz dzis sie zarzuca rzadzacym ale nie da sie jednym cieciem zlikwidowac coroczne wydatki budzetowe ktore stale rosną a nie maleja:-(
28 minut temu | ocena: 50%
Liczba głosów:10
50%
50%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~slony Użytkownik anonimowy
~slony
Brak zdjęcia ~slony Użytkownik anonimowy
do ~aaa:
Brak zdjęcia ~aaa Użytkownik anonimowy
dzisiaj 13:29 użytkownik ~aaa napisał:
~wqerqwr do ~gg: ~lola :
~pl Użytkownik anonimowy
Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej
Grekom juz niewiele brakuje do zarobkow na poziomie 1500euro , bezrobocie u mlodych tam wynosi ok 50% a srednio jest ponad 20% wg unijnych statystych czyli realnie maja kolo 30% bezrobocia i corocznie spada im pkb a kraj stale tnie wydatki - uwazam ze lepiej zyc w kraju ktory mimo wszytsko sie rozwija mimo ze startowalismy z wiele nizszego poziomu niz zyc w kraju gdzie wsyzstko sie sypie i mimo ze nadal zyje im sie lepiej to gonia nas w dół .
35 minut temu | ocena: 54%
Liczba głosów:24
54%
45%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Artykuły sponsorowane
Najpopularniejsze wiadomości