WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.onet.pl/internetowe-zebry,18543,5659535,news-detal przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-07 19:47:33 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Internetowe żebry - Onet Biznes

Internetowe żebry

Od szafiarek chcą ubrań i kosmetyków, od osób mieszkających za granicą – pracy i miejsc do spania. Piszą do wszystkich i chcą wszystkiego, bo, jak twierdzą, to im się po prostu należy. „Dla mnie to nic innego, jak żebranie, tylko w internecie” – twierdzi jedna z blogerek. To nowa plaga w internecie.

fot. Shutterstock

„Proszę, załatw mi pracę lektora w radiu. Wiem, że się nie znamy, ale może nie pozostaniesz obojętny. Ja po prostu urodziłem się, żeby pracować głosem”, „Czy mógłby Pan pomóc mojemu synowi wybić się w dziennikarstwie? Nadmieniam, że jesteśmy biedni i z małej miejscowości, a on jest bardzo zdolny. Nie może jednak znaleźć żadnych praktyk czy też stażu w Warszawie”, „Czy pomógłby Pan młodemu ładnemu (jak mówią) autorowi…?”, „Jak dojechać do prywatnej kliniki na ulicy Konievovej w Pradze? Najlepiej, jakby podał mi Pan autobus prosto z dworca głównego” albo „Ile słów powinno mieć idealne zdanie?” – to tylko kilka przykładów wiadomości, jakie trafiają do skrzynki dziennikarza Mariusza Szczygła, a którymi podzielił się w swoim felietonie w „Magazynie Książki”. 

Załatw pracę

Podobnych e-maili otrzymuje setki. - Na pierwszym miejscu są prośby o książki za darmo, wysłane na mój koszt. Na drugim prośby o załatwienie pracy, ale w dziennikarstwie lub umieszczenie tekstu w „Gazecie Wyborczej”. Na trzecim podpowiedzenie taniego miejsca do spania w Pradze, jakby nie istniał booking.com – wymienia Mariusz Szczygieł. Próśb, zwłaszcza tych o załatwienie pracy, było tak dużo, że dziennikarz postanowił poświęcić temu osobny post na swojej stronie internetowej. Pisał: „Szanowni Państwo, w związku z tym, że w ostatnim miesiącu dostaję dziesiątki maili z prośbą o pomoc w znalezieniu pracy w dziennikarstwie albo chociaż umieszczenie tekstu w jakimś tytule, odpowiadam, że nawet jako Dziennikarz Roku nie mam takich możliwości. Odmawiam więc, ponieważ nie wyrabiam z oczekiwaniami i nie mogę być adwokatem wszystkich autorów”. I udzielił młodym adeptom dziennikarstwa kilka ogólnych wskazówek przydatnych podczas szukania pracy.

Czy to dobry pomysł?

Osobną wiadomość musiał przekazać też wszystkim tym, którzy proszą go o zaopiniowanie książek i artykułów. „Ilość próśb o przeczytanie tekstu, książki przed drukiem, książki po druku, spotkanie w sprawie książki, reportażu, pomysłu na reportaż, tematu na książkę przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Choć to niewłaściwe słowo, bo oczekiwań w tym względzie nie mam żadnych. Dziennie otrzymuję czasem po kilka nowych książek – proszę nie naciskać, żebym je przeczytał i napisał, co o nich myślę. Niestety, nie jestem w stanie spełnić nawet części Państwa próśb” – informuje na swojej stronie. Nie jest jedynym, który otrzymuje tego typu e-maile. Użytkownicy proszą wszystkich i o wszystko, a czasem nawet nie proszą, a wymagają. I nie mają zamiaru za nic płacić.

Agencje darmowego doradztwa

Aleksandra Seghi, autorka bloga „Moja Toskania” twierdzi, że czasem ma wrażenie jakby zamiast bloga prowadziła agencję darmowego doradztwa. - Wiadomości z prośbami od użytkowników to nagminny temat. Codziennie dostaję po kilka, kilkanaście e-maili z prośbami o darmowe tłumaczenia, porady różnego typu, darmowe spanie, poszukiwanie danego przedmiotu czy osoby, która mieszka we Włoszech. To tak, jakbym prowadziła agencje darmowego doradztwa, 24 godziny na dobę – mówi.

- Zaskakuje mnie, że niektórzy piszą do mnie z prośbą o wytłumaczenie, co oznacza po polsku dane włoskie słowo. Czy nie łatwiej i szybciej byłoby sięgnąć do słownika lub wygooglować słowo w internecie? Dodatkowo często zdarza się, że czytelnik prosi o odpowiedź na jutro, a najlepiej na dziś. Do mnie w ciągu tygodnia przychodzi tyle e-maili, że nie jestem w stanie odpowiadać na bieżąco. Nie siedzę non stop przy komputerze i nie odpisuję. Czasem czytelnik dostaje e-maila ode mnie po tygodniu, dwóch lub więcej. Najsmutniejsze jest to, że później nie ma już e-maila zwrotnego. Rzadko się zdarza podziękowanie. Pozostaje smutek, bo ja się napracowałam, odpisałam najlepiej jak potrafiłam, udzieliłam mnóstwa informacji, a ten ktoś nawet nie napisał, że dostał wiadomość – dodaje.

Czytaj dalej na następnej stronie: zdradź, jak zarabiać

Autor: Justyna Sobolak Źródło: Onet
Poprzednia Następna
Powiązania z tagami: reklama, Google, handel, prawo, media, Facebook

Zobacz także

Chętniej oglądamy TV i czytamy prasę w sieci

Chętniej oglądamy TV i czytamy prasę w sieci

27 lis 12, 05:59

TVP szykuje serwis internetowy "Wiadomości"

15 paź 12, 07:52
Hosting dedykowany e-commerce

Hosting dedykowany e-commerce

wczoraj, 15:36

Halicki: w Polsce ma powstać ok. 45 tys. km sieci szerokopasmowej

wczoraj, 14:18
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia


Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Alex Użytkownik anonimowy
~Alex :
Brak zdjęcia ~Alex Użytkownik anonimowy
Każdy mailing reklamowy to żebractwo internetowe !
10 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~aj waj Użytkownik anonimowy
~aj waj
Brak zdjęcia ~aj waj Użytkownik anonimowy
do szymon pa:
szymon pa szymon pa Onet Zobacz profil
5 minut temu użytkownik szymon pa napisał:
To jakiś żart ? Ludzie naprawdę tak robią ?
Przecież napisał to dziennikarz GW.
1 minuta temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~jbk Użytkownik anonimowy
~jbk :
Brak zdjęcia ~jbk Użytkownik anonimowy
a kto to jest mariusz szczygieł?
1 minuta temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~skokowa Użytkownik anonimowy
~skokowa :
Brak zdjęcia ~skokowa Użytkownik anonimowy
kazdy sposob na kase jest dobry
4 minuty temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
szymon pa szymon pa Onet Zobacz profil
szymon pa :
szymon pa szymon pa Onet Zobacz profil
To jakiś żart ? Ludzie naprawdę tak robią ?
5 minut temu | ocena: 66%
Liczba głosów:3
66%
33%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Artykuły sponsorowane
Najpopularniejsze wiadomości