WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/swiat/norweski-serial-o-polskim-imigrancie-budzi-emocje-wsrod-polonii/sw8jk przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-07 10:36:35 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Norweski serial o polskim imigrancie budzi emocje wśród Polonii - Wiadomości
dzisiaj 07:59

Norweski serial o polskim imigrancie budzi emocje wśród Polonii

- To nie jest film o Polakach - zarzeka się producent norweskiego serialu "Walka o byt", którego bohaterem jest fikcyjny polski imigrant Tomasz Nowak. Po emisji pierwszych odcinków wśród Polonii zawrzało - na twórców serialu spadły oskarżenia o powielanie stereotypu Polaka - ubogiego i oszukującego.

Poleć
Udostępnij
31
Skomentuj
Norweski serial o polskim imigrancie budzi emocje wśród Polonii Foto: Thinkstock

W filmie młody lingwista, w którego rolę wcielił się aktor polskiego pochodzenia Bartek Kaminski, przyjeżdża do Norwegii, aby odnaleźć ojca i domagać się od niego pieniędzy za cały czas, gdy ten na niego nie łożył. Rzeczywistość okazuje się nie taka prosta. Nieznający języka Polak, żeby przetrwać, musi podejmować proste prace, na których się jednak nie zna, i pomału odkrywa norweskie realia.

Mieszkający w Norwegii Polacy uważają, że obraz stereotypowo ukazuje przybyszów z Polski. Na forach internetowych i na profilu serialu na Facebooku zawrzało. - Z filmu można odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkamy w piwnicach, oszukujemy i przemycamy. To może tylko pogłębić i tak już nie najlepszą opinię, jaką mamy w Norwegii - ocenia Marcin z Oslo.

Telewidz podpisujący się jako Rafael spostrzegł, że w serialu niepotrzebnie "prezentowana jest Polska z lat 90.". Tymczasem od tego czasu dużo się w kraju zmieniło. Dla kontrastu Norwegia przedstawiona jest jako raj, w którym wszystko jest czyste i piękne. Zaś Norwegowie - szczupli i dbający o zdrowie.

Sporo kontrowersji budzą także kwestie obyczajowe. - Z serialu można wysnuć wniosek, że Polki katoliczki łatwo zgadzają się na seks, z Norweżkami protestantkami trudno nawet nawiązać kontakt. To bardzo krzywdzący podział - oburza się Katarzyna ze Stavanger.

Producent Ivar Koehn odpiera zarzuty, jakoby celem serialu było negatywne przedstawienie Polaków w Norwegii.

- To nie jest film o Polakach ani przeciw Polakom. Po prostu przypisaliśmy pewne cechy naszym bohaterom, ale nie oznacza to, że tacy są Polacy. To uniwersalny film o ludziach i ich postawach, które mogą występować u wszystkich nacji - powiedział Koehn.

Dlaczego posłużono się akurat Polakami? - Jesteście największą grupą imigrantów, często mamy ze sobą kontakt - tłumaczył Koehn.

Według producenta w krzywym zwierciadle ukazani zostali także Norwegowie. - Część akcji dzieje się w bogatej dzielnicy w Oslo. Norwegowie, u których tam wynajmowaliśmy wnętrza byli nieufni, jak zostaną sportretowani. W tym przypadku również nie chodziło konkretnie o tych ludzi - zaznaczył Koehn.

Grający główną rolę Bartek Kaminski, który przyjechał z Polski do Norwegii jako dziecko, a dziś jest nagradzanym norweskim aktorem, nie chciał rozmawiać na temat kontrowersji wokół filmu. - Za dużo już tego szumu. Chcę się skupić na mojej roli, pracuję nad kolejnymi odcinkami serialu - powiedział.

Tytuł "Walka o byt" ("Kampen for tilvaerelsen") nawiązuje do słynnego obrazu Christiana Krohga, prezentowanego w Muzeum Narodowym w Oslo. Płótno przedstawia grupę ubogich wyciągających ręce po chleb. Ten sam motyw wykorzystuje promujący film współczesny plakat.

Pierwszy odcinek serialu, którego producentem jest publiczna norweska telewizja NRK, został nadany 10 września. Premierę obejrzało 489 tys. widzów, co jak na Norwegię jest bardzo dobrym wynikiem. Kolejny sukces to nominacja w prestiżowym konkursie na festiwalu produkcji telewizyjnych i radiowych Prix Europa. Na jesień przewidziano osiem odcinków serialu, wiosną przyszłego roku ma zostać nadany kolejny sezon.

Z danych norweskiego Urzędu Statystycznego SSB z 2014 roku wynika, że 15 proc. z ponad 5,1 mln ludności Norwegii to imigranci oraz ich dzieci urodzone już w tym kraju. Przybysze reprezentują aż 221 krajów świata lub autonomicznych regionów. Najliczniejsi są Polacy, których jest 90 tys.

(KS)

Poleć
Udostępnij
31
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia


Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

staliniec55 staliniec55 Onet Zobacz profil
staliniec55 :
staliniec55 staliniec55 Onet Zobacz profil
Niestety większość młodych nie ma dzisiaj szans na takie warunki życia jakie miał za Gierka prosty robotnik Lech Wałęsa i rówieśnicy. Z wypłaty utrzymywał niepracującą żonę wychowującą dzieci, starczyło też na niezły samochód a mieszkanie w blokach dostał szybko i darmo. Tak mieli robole za Gierka, co opisał Wałęsa w książce "droga nadziei"w rozdziale "stogi".Inteligenci też mieli super! Prezydent Komorowski wtedy jako zwykły wiejski nauczyciel odłożył dość żeby kupić wielkie mieszkanie w Warszawie i też utrzymywał liczna rodzinę.Uprawiając kosztowne hobby łowiectwo miał dobry samochód i drogą broń.Tusk po studiach nie spieszył sie do pracy bo sprowadzał z Niemiec uzywane samochody i żył z tego jak lord! A wy jak macie dzisiaj? Ile zarabiacie? Gdzie wasze mieszkania? Gdzie rodziny? Myśmy mieli wszystko co potrzebne do życia a was czeka marna wegetacja , tak macie za Tuska i kolesi czeka was życie nędzarzy bez nadziei i perspektyw albo ucieczka z kraju i dola uchodżców , o to się postarali wasi rodzice niszcząc PRL
dzisiaj 08:13 | ocena: 58%
Liczba głosów:663
58%
41%
| odpowiedzi: 172
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~eryk Użytkownik anonimowy
~eryk :
Brak zdjęcia ~eryk Użytkownik anonimowy
Moja siostra wyszła na Norwega, zreszta sympatycznego gościa, jakieś 20 lat temu. Mam więc troche pojęcia o ich życiu. Norwegowie jedyne co maja to pieniądze. A na codzien to bardzo prości, zasadniczy ludzie. Jak zobaczyłem pierwszy raz jego dom - hmm trudno nazwać to domem bo przypominało stodołę stojącą w lesie- dzićz. Nic wokoło. A w środku jak w polskiej chacie z 19 wieku. Ich miasta mają po 2-3 tys mieszkańców i są to potężne aglomeracje!. Norwegowie chlaja jak świnie. Nkit z naszje rodziny nie przepił szwgra z Norwegii, oj bawić to sie oni umieją. Potrafił pić non-stop 2 tygodnie jak do przyjeżdżał do Polski. Oczywistym bylo,że po 2-3 dniach wyglądał jak żul, no ale. Gdyby Norwegia nie miała ropy to żyliby jak jaskiniowcy. To tylko socjal ich tam trzyma. Czas nakręcić fil o szwgrze...P.S. Jka pytaliśmy sie siostry co w nim widziała-stiwerdziła,że jak przyjeżdżał do polski był panem świata. A tam...i jeszcze jedno Norweżki lubia ten sport i to za gratis, szczególnie na wiosnę jak się dzień wydłuża
dzisiaj 08:16 | ocena: 85%
Liczba głosów:428
85%
14%
| odpowiedzi: 53
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~??? Użytkownik anonimowy
~???
Brak zdjęcia ~??? Użytkownik anonimowy
do ~analizator:
Brak zdjęcia ~analizator Użytkownik anonimowy
24 minuty temu użytkownik ~analizator napisał:
W 1983 roku BYLA stabilna praca. Nie grozilo zwolnienie i bezrobocie, nikt nie glodowal a to podstawa do zycia.
Byly te nieszczesne ksiazeczki mieszkaniowe, ale jak ktos mial od 18 roku zycia, to jako 30 latek dostawal mieszkanie.
A wplacalo sie grosze!
Ja nie muszę oglądać filmów Barei, żeby wiedzieć jak było, Mam swoje lata i dobrą pamięć więc bajki o szeroko dostępnych mieszkaniach opowiadaj innym. Mieszkań było tragicznie mało, o każdy nowo oddany blok komunalny czy spółdzielczy toczyły się zażarte boje w atmosferze donosów i korupcji. Nie bez kozery nową dzielnicę w miasteczku, które dobrze znam nazwano Falklandy :) Mówisz o płaszczeniu się przed bankami? Trzeba było posiedzieć sobie w tamtym czasie w kolejce przed gabinetem prezesa spółdzielni albo jakiegoś naczelnika wydziału komunalnego to zrozumiałbyś znaczenie tego słowa. Wynajęcie sobie lokum na wolnym rynku tak jak dziś było poza możliwościami młodych ludzi więc siedzieli wszyscy na kupie z rodzicami w ciasnych mieszkankach w blokowiskach.
15 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
konrad.z.norwegii konrad.z.norwegii Onet Zobacz profil
konrad.z.norwegii :
konrad.z.norwegii konrad.z.norwegii Onet Zobacz profil
Do pana Ivara Koehna: Myli się pan! Największą grupą imigrantów wcale nie są Polacy tylko muzłumanie z Syrii, Somalii, Afganistanu itd. Najpopularniejszym imieniem męskim w Oslo jest "Muhammed". Różnice kulturowe są równiez dużo bardziej wyraziste. Dlaczego więc nie zrobi pan serialu "o ludziach i ich postawach" o tym jak muzłumańscy taksówkarze gwałcą w nocy swoje pijane klientki i wypełniają w rekordowym tempie norweskie więzienia? Odpowiedź jest prosta: Bo po jednym odcinku serialu znalezionoby pana w parku na Grønland z nożem w plecach!

Pan Ivar jest zwykłym tchórzem. Wie że Polak będzie siedział cicho i robił swoje - czytaj odwalał kawał dobrej roboty, bo wszyscy eksperci od rynku i ekonomii są zgodni co do tego, że Polacy zrewolucjonizowali rynek pracy w Norwegii. Ivar bezczelnie odcina od tego faktu kupony. Lepiej zaatakowac kogoś kto nie ma czasu się bronić.. bo pracuje! ..i odprowadza podatek by tacy jak Ivar darmozjady mieli na chleb!

PS. Przy okazji funny fact: pan Ivar zarabia jakieś 60-70% mojej (POLAKA) pensji i to są pieniądze na które przymusowo zrzuca się cała Norwegia (w tym Polacy) - NRK-lisens.

dzisiaj 09:09 | ocena: 92%
Liczba głosów:128
92%
7%
| odpowiedzi: 8
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~emigranto Użytkownik anonimowy
~emigranto :
Brak zdjęcia ~emigranto Użytkownik anonimowy
Czytamy: "To może tylko pogłębić i tak już nienajlepszą opinię, jaką mamy w Norwegii - ocenia Marcin z Oslo."
A z czego wynika ta opinia? Moze obraz tego serialowego Polaka jest tam norma, a wyjatkami sa wykwalifikowani polscy inzynierowie ze znajomoscia jezyka, ktorzy uczciwie zyja w Norwegii?
Ja tez mieszkam za granica i wiem jedno: Polacy maja taka opinie na jaka sobie zasluzyli.
Na Zachodzie jest wieksza tolerancja, wieksza mieszanka narodowosciowa i nikt nie bedzie szklalowal jakiegos narodu na podstawie jednego incydentu. Dopiero jak jakas zauwazalna czesc przedstawicieli tego narodu w jakis negatywny sposob sie "zasluzy" zaczyna sie zastanawianie, a nastepnie niechec.
Na przyklad w Paryzu Polacy nie maja dobrej opinii (zwlaszcza po spektaklu z namiotami rozbitymi na trawnikach) wielu jest pijakow i oszustow z Polski i to ksztaltuje obraz calosci. Bylem kilka razy i przyznam, ze sam odczulem niechec widzac zapitych, brudnych rodakow proszacych o pieniadze.
W poludniowym malym miasteczku Polacy sa postrzegani bardzo pozytywnie. Pracuja uczestnicza w zyciu miasta, dzieci naleza do najlepszych uczniow, wiec nie ma sie czego czepic. Moze to tez zalezy od liczby, bo tu na 2000 mieszkancow jest nas tylko 8 doroslych osob, wszyscy sie znaja i nie ma szans na zrobienie anonimowej "obory".
dzisiaj 08:42 | ocena: 91%
Liczba głosów:79
91%
8%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~OPL Użytkownik anonimowy
~OPL :
Brak zdjęcia ~OPL Użytkownik anonimowy
Skończcie już, czytać tego nie można. Mieszkałem na Zachodzie kilka lat. Wiem co reprezentują sobą Polacy przyjeżdżający tam do pracy. Nie, nie ci którzy się tam osiedlają bo ci mają ZAWSZE bardzo dobrą opinię, pracują, płacą podatki, wysyłają dzieci do szkoły, UCZĄ SIĘ miejscowego języka i asymilują się - nie zatracają tożsamość ale asymilują a to różnica. Natomiast jest cała masa ludzi którzy przyjeżdżają tam bez znajomości ŻADNEGO języka obcego, zajmują postawę roszczeniową, są najzwyczajniej w Świecie niegrzeczni, bardzo wulgarni - co jest znamienne, piją jakby jutro Świat miał się skończyć, często gęsto na zewnątrz, chyba po to żeby lokalni ich mogli podziwiać. Nikt mi nie powie że wizerunek Polaka menela jest wypaczony, że to jest złośliwość. Co, w każdym kraju gdzie pracują Polacy mieszkają złośliwi ludzie którzy ich krzywdzą takimi opiniami? Jeden zepsuje opinię setce, szczególnie na emigracji, gdzie jesteś nowy i przez jakiś czas jesteś obserwowany i poznawany. Dlatego nigdy nie słucham tego zawodzenia. W ogóle co to za mentalność, narzekanie na polską biedę bo 80 lat temu była wojna. Ogarnijcie się ludzie.
dzisiaj 08:48 | ocena: 88%
Liczba głosów:177
88%
11%
| odpowiedzi: 10
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~norwegia Użytkownik anonimowy
~norwegia :
Brak zdjęcia ~norwegia Użytkownik anonimowy
norwegia to przyrodniczo piekny kraj. norwegowie nie są ludzmi towarzyskimi jak polacy. za kilka lat norwegia będzie miała olbrzymi problem z przybyszami z dalekiego wschodu i murzynami. Polak który przyjedzie do norwegi sam musi poszukać pracy, mieszkania, opłacić naukę języka. przybysze z dalekiego wschodu i murzyni dostają socjal i to duży tak że nie opłaca im się pracować mieszkanie dostaja z socjala nawet na kursy językowe sa wysyłani na siłe ale to ich nie interesuje.
dzisiaj 08:23 | ocena: 89%
Liczba głosów:194
89%
10%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~OPL Użytkownik anonimowy
~OPL
Brak zdjęcia ~OPL Użytkownik anonimowy
do ~edi:
Brak zdjęcia ~edi Użytkownik anonimowy
dzisiaj 09:08 użytkownik ~edi napisał:
co ciasno ci sie robi tobie dano sznse daj ty innym.o takich własnie jak ty w polsce się mowi ze aby przypodobac sie niemcom wyzywacie sie na swoich szczegolnie.to są fakty wiem to z praktyki.takie małe cywilizowane CAPO
edi, ja wróciłem do Polski. Za granicą mieszkałem kilka lat, pracowałem zobaczyłem trochę Świata i wróciłem. Nigdy nie miałem poczucia że robi mi się ciasno z tego powodu że Polacy przyjeżdżają do pracy. Takie gadki o capo to błazenada. Wystarczy zwykła ludzka przyzwoitość. Bo takie postawy jak opisałem to kalanie własnego gniazda. I trzeba to piętnować zamiast obrażać się na cały Świat. Zresztą i tak na Zachodzie ludzie są bardzo tolerancyjni, bo gdyby takie akcje które tam czasami odstawiają nasi ziomkowie robiła jakaś mniejszość w Polsce to słabo ich widzę.
dzisiaj 09:28 | ocena: 94%
Liczba głosów:51
94%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mza Użytkownik anonimowy
~mza
Brak zdjęcia ~mza Użytkownik anonimowy
do ~marcin:
Brak zdjęcia ~marcin Użytkownik anonimowy
dzisiaj 08:13 użytkownik ~marcin napisał:
No tak, polski cwaniaczek i złodziej nie zaadaptuje się tam. To są kraje dla uczciwych ludzi, a nie dla złodziei. Tak samo zachód po przyjeździe do nas jest w szoku, że u nas można popełniać przestępstwa na każdym kroku bezkarnie. Chocby na ulicy, gdzie 1
Straszne polskie kompleksy przez ciebie przemawiają. Polacy zawsze czuja się gorsi,zawstydzeni a w obywateli krajów zachodnich są zapatrzeni z uwielbieniem. Wszystko co powie Szwed, Anglik i Niemiec jest prawdą - oni zawsze mają rację a największą radością i nobilitacją dla Polaka jest stać się jednym z nich, nie na równych zasadach rzecz jasna można co najwyżej zostać osobą aspirującą do zostania Anglikiem czy Niemcem - takim dożywotnim czeladnikiem - stąd potem takie wpisy na forach napisane bezbłędną polszczyzną "Nie jestem Polakiem ale..." - które piszą takie sieroty z brytyjskim paszportem które nie chcą być Polakami ale niestety nie mogą stać się Anglikami mimo nadludzkich starań.
W Polsce nigdy nie będzie dobrze i nigdy nie dogonimy zachodu jeśli nie pozbędziemy tej "murzyńskości" jak mówił Sikorski (i miał rację) , bądźmy dumnymi synami, dumnego narodu , mamy się przecież czym chwalić np. Polska przyjęła drugą konstytucję na świecie a pierwszą w Europie itd. a nie bądźmy wiecznie takimi zakompleksionymi dziadami , rozmawiającymi z zachodem cały czas z pozycji kolan.
dzisiaj 08:37 | ocena: 85%
Liczba głosów:77
85%
14%
| odpowiedzi: 9
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~bobson Użytkownik anonimowy
~bobson
Brak zdjęcia ~bobson Użytkownik anonimowy
do ~OPL:
Brak zdjęcia ~OPL Użytkownik anonimowy
dzisiaj 08:48 użytkownik ~OPL napisał:
Skończcie już, czytać tego nie można. Mieszkałem na Zachodzie kilka lat. Wiem co reprezentują sobą Polacy przyjeżdżający tam do pracy. Nie, nie ci którzy się tam osiedlają bo ci mają ZAWSZE bardzo dobrą opinię, pracują, płacą podatki, wysyłają dzieci do s
Leciałem kiedyś samolotem Gdańsk-Trondheim. Na pokładzie nie było przekroju polskiego społęczeństwa, siedzieli sami ostrżeni na zero kolesie w różnym wieku, gęby przeważnie tępe, od niejednego waliło browcem, paru było w koszulkach bez ramiączek. Język niewybredny. Sądzę też że nie każdy znał norweski czy choćby nawet angielski. I powiedzcie mi teraz, co o takich typach mają sądzić Norwegowie? Tam naprawdę tylko jakiś element jeździ, który wygląda jakby co z chlewa wyszedł wprost do samolotu. Dobrze, że ten film nakręcili. Może choć jeden z pasażerów tego samolotu zobaczy i zrozumie, że to o nim.
dzisiaj 09:09 | ocena: 88%
Liczba głosów:61
88%
11%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z ostatniej chwili


Blogi publicystyczne

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Janusz Piechociński
Janusz Piechociński
Janusz Korwin-Mikke
Janusz Korwin-Mikke
Waldemar Rajca
Waldemar Rajca