WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16799657,Rosyjscy_hakerzy_zaatakowali_jedna_z_polskich_firm.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-14 11:03:27 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Szpiegowali na zlecenie Moskwy?

Rosyjscy hakerzy zaatakowali jedną z polskich firm energetycznych. Szpiegowali na zlecenie Moskwy?

Wiadomości >  Wiadomości dnia
osi, PAP
14.10.2014 10:16
A A A Drukuj
Kreml. Czy rosyjscy hakerzy szpiegowali na zledzenie władz z Moskwie?

Kreml. Czy rosyjscy hakerzy szpiegowali na zledzenie władz z Moskwie? (Fot. Alexander Zemlianichenko (AP Photo/Alexander Zemlianichenko))

Rosyjscy hakerzy, prawdopodobnie pracujący na zlecenie władz w Moskwie, wykorzystywali nieznaną dotąd lukę w systemie operacyjnym Windows do szpiegowania m.in. zagranicznych instytucji, w tym polskiej firmy energetycznej - podał "Washington Post".
Amerykański dziennik powołuje się na raport firmy iSight Partners, która zajmuje się bezpieczeństwem cybernetycznym. W dokumencie poinformowano, że grupa hakerów działa co najmniej od 2009 r. i od tego czasu szpiegowała m.in. instytucje NATO, ukraiński rząd, amerykańskie uniwersytety, jedną z agencji zachodnioeuropejskiego rządu i francuską firmę telekomunikacyjną. Cyberprzestępcy zaatakowali też jedną z polskich firm z branży energetycznej; jej nazwa nie została podana w artykule "WP".

"Jednoznaczna działalność szpiegowska"

- To jest jednoznacznie działalność szpiegowska. Wszystko wskazuje, że te akcje przyniosły korzyść rosyjskim interesom - powiedział dyrektor iSight Partners, Stephen Ward.

Rosja w przeszłości zaprzeczała, że wspiera i czerpie korzyści z tego typu aktywności. Jednak przedstawiciele amerykańskiego wywiadu utrzymują, że możliwości rosyjskich hakerów są bardzo duże. - Możliwe, że ich aktywność zwiększyła się w związku z konfliktem na Ukrainie. A kiedy ktoś intensyfikuje swoje działania, rośnie też możliwość ich wykrycia - powiedział "WP" anonimowy pracownik amerykańskich służb specjalnych.

"Dzień-zero" - luka w Windowsie

Firma iSight Partners zaczęła monitorować działalność grupy SandWorm (pol. czerw - nawiązanie do powieści "Diuna" Franka Herberta - red.) pod koniec 2013 r. Analitycy zaobserwowali, że hakerzy wykorzystują do swych ataków lukę w systemie operacyjnym Windows znaną jako "dzień-zero". Jest ona obecna we wszystkich wersjach oprogramowania od Visty do 8.1. Luka nie występuje tylko w systemie Windows XP.

Producent systemu operacyjnego, firma Microsoft, zapowiedział na dziś wypuszczenie aktualizacji oprogramowania, likwidującej lukę. Do tej pory nie wiadomo, jakie dane przejęli rosyjscy hakerzy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Tagi:

 • 2
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • Oceniono 3 razy 3

  Zero-day to nie jest nazwa konkretnej luki, tylko takiej, ktorej hakerzy uzywaja zanim pojawi sie mozliwosc jakiejkolwiek poprawki. To jest w odroznieniu od wielu innych atakow, ktore wykorzystuja luki juz poprawione w najnowszej wersji, atakujac systemy ktore nie zostaly uaktualnione (o wiele prosciej znalezc blad w ten sposob - sprawdza sie po prostu, co zostalo poprawione).

  Sam blad jest w systemie OLE a ataki sa przeprowadzane przez odpowiednio spreparowane pliki PowerPoint.

 • gomelsky66

  Oceniono 3 razy 1

  Sowiety mogą szpiegować,są w tym dobrzy.Cena ropy ich pokona,na to nie mają wpływu.Jak nie będzie emerytur na czas,skończy się czas Putina.Kwestia czasu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX