WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.pl/wiadomosci/unia-europejska/kolos-na-glinianych-nogach,5660040,news-detal.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-11 13:48:20 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Kolos na glinianych nogach - Biznes.pl - 1 strona

Kolos na glinianych nogach

5 paź, 12:34
fot. Shutterstock

Fasada niemieckiej gospodarki jeszcze błyszczy, ale fundamenty zaczynają się już kruszyć. Infrastruktura podupada, a firmy wolą inwestować za granicą. Niemiecki dobrobyt jest mocno zagrożony.

Marcel Fratzscher, wygłaszając w tych dniach wykład, lubi zadać swoim słuchaczom małą zagadkę. – Jaki to kraj? – pyta szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką. – Od przełomu tysiącleci rozwinął się w mniejszym stopniu, niż wynosi średnia krajów Unii Europejskiej. Produktywność jego firm wzrosła jedynie nieznacznie, a dwoje na trzech mieszkańców zarabia dziś mniej niż w 2000 roku.

Zwykle nie musi długo czekać, aż podniosą się ręce. – Portugalia – mówi ktoś. – Włochy – stwierdza inny. Francja – woła trzeci. Przez chwilę wykładowca pozwala im zgadywać, aż w końcu z triumfalnym uśmiechem obwieszcza rozwiązanie. Ów kraj o słabym bilansie gospodarczym to Niemcy.

Być może trzeba mieć taką biografię, jak Fratzscher, żeby móc poddać własny kraj tak ostrej krytyce, jak robi to on. Boński ekonomista w połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy pracował jako  doradca rządu w Dżakarcie, widział, jak podczas azjatyckiego kryzysu bezdomni żebrali o chleb. Prowadził badania w renomowanym Instytucie Petersona w Waszyngtonie, kiedy pękła bańka dotcomów, pisał analizy dla Europejskiego Banku Centralnego w najczarniejszych godzinach kryzysu w Europie. Rozwój Republiki Federalnej Niemiec obserwował zawsze, jak mówi, „z pewnego dystansu”.

Od ponad roku kieruje Niemieckim Instytutem Badań nad Gospodarką w Berlinie (DIW) – i nie da się nie zauważyć, że bliskość ta, do jakiej nie przywykł, wyostrzyła jego spojrzenie na  czwartą największą potęgę ekonomiczną naszego globu. Niemiecki przemysł dostarcza wysokiej jakości samochody i maszyny na cały świat, lecz gdy w jakiejś szkole ze ścian zaczyna odpadać farba, rodzice muszą złożyć się na malowanie. Przedsiębiorstwa i prywatne gospodarstwa domowe siedzą na bilionowym majątku, ale co drugi wiadukt na autostradzie wymaga pilnie remontu. RFN ma zyski jak żaden inny kraj w Europie, lecz jego obywatele czuja się wykorzystywani przez Brukselę.

W swojej nowej książce Marcel Fratzscher mówi o „niemieckiej iluzji”. Opiera się ona na wynikach badań jego współpracowników z Instytutu, jednego z najbardziej znaczących niezależnych think-tanków w kraju, których zainteresował tym tematem. 

To, co zgromadzili, posłużyło Fratzscherowi do dokonania bezlitosnego obrachunku z ekonomicznymi fikcjami RFN. Niemcy postrzegają swój kraj jako maszynę do zatrudniania i wzorzec reform dla całej Europy – dziwi się szef DIW. Tymczasem ich kraj dopiero co nadrobił załamanie ekonomiczne spowodowane kryzysem finansowym. Niemcy Fratzschera to kolos na glinianych nogach, tym mniejszy, im bliżej się mu przyjrzeć. Kraj stoi na „ścieżce prowadzącej w dół” – pisze ekonomista. – „Żyje z oszczędności”.

Jeszcze solidne dane z rynku pracy przysłaniają najbardziej niebezpieczne słabe punkty, na przykład fakt, że chyba żaden inny kraj przemysłowy nie traktuje tak beztrosko i z takim skąpstwem własnej przyszłości. Podczas gdy jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych państwo i gospodarka inwestowały 25 procent całego PKB w nowe drogi, sieci telekomunikacyjne, sale wykładowe i fabryki, w 2013 roku wskaźnik ten wyniósł zaledwie 19,7 procent.

Chodzi przy tym o cos więcej niż tylko drobiazg statystyczny. To, jak używa się euro, decyduje o przyszłości kraju i codziennym życiu jego mieszkańców. Można je natychmiast wydać, wtedy jest dla przyszłości stracone. Można zaoszczędzić, wówczas odkłada się je na późniejszą konsumpcję. Albo można zainwestować je w przedsiębiorstwo, kształcenie czy infrastrukturę, tworząc zeń podstawę przyszłego dobrobytu, postępu technicznego i nowych miejsc pracy.

W Niemczech problem polega na tym, że pieniądze wykorzystuje się głównie na dwie pierwsze możliwości. Według wyliczeń Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką w latach 1999-2012 zabrakło inwestycji o wartości około trzech procent PKB – w żadnym innym kraju europejskim luka inwestycyjna nie była w tym okresie tak wielka. Jeśli wziąć pod uwagę tylko lata 2010-2012 deficyt wzrasta nawet do 3,7 procent. Aby utrzymać jedynie status quo i osiągnąć wymierny wzrost, państwo i przedsiębiorstwa musiałyby wydawać rocznie o 103 miliardy więcej niż dzisiaj. 

Tak brzmi główna diagnoza Marcela Fratzschera, teraz musi zastosować odpowiednią terapię. Od czasu, gdy minister gospodarki Sigmar Gabriel powołał go na swego pełnomocnika do spraw inwestycji, stoi on w centrum debaty na temat reform. (…) Chodzi o to, by więcej środków przeznaczyć na myślenie o przyszłości.

Obecna słaba koniunktura sprawia, że problem ten staje się jeszcze bardziej palący. Od czasu, gdy przemysł ma mniej zamówień i jego produkcja spada, rząd staje przed nowym pytaniem: czy odpowiedzieć na regresję programem inwestycyjnym?

To, co jeszcze niedawno było jedynie teoretyczną możliwością, może wkrótce stać się głównym punktem spornym obecnej koalicji. Podczas gdy Angela Merkel i jej minister finansów Wolfgang Schäuble chcą przedstawić w przyszłym roku zrównoważony budżet, doradca ministra gospodarki, Marcel Fratzscher opowiada się za tym, by przygotować się na najgorsze. – W przypadku ponownego pogłębienia się kryzysu koniunktura musi zostać wsparta większymi wydatkami – twierdzi.

Przemysł – zanikająca wierność ojczyźnie

Rainer Hundsdörfer stoi przed najtrudniejszą być może decyzją w całym swoim życiu zawodowym. Jego przedsiębiorstwo  chce przeznaczyć 50 milionów euro na inwestycje – pytanie tylko, czy w Niemczech to się w ogóle jeszcze opłaca. Hundsdörfer jest dyrektorem zarządzającym w firmie Ebm-Papst, która produkuje wentylatory używane w systemach chłodzących w supermarketach, hotelowych klimatyzacjach i serwerowniach komputerowych. Już teraz 70 procent swoich obrotów generuje za granicą.

Od dawna prowadzi produkcję w Chinach i w Indiach, lecz w inwestycjach dokonywanych w innych krajach dotychczas chodziło jedynie o to, by być blisko klienta. Ale przy kolejnych decyzjach inwestycyjnych wierność ojczyźnie może znaleźć się na drugim planie. Byłby to wyraz frustracji.

W rodzimym Mulfingen firma chce powiększyć zakład i zbudować nowe centrum logistyczne. Mogłyby dzięki temu powstać setki nowych miejsc pracy, brakuje jednak „dobrze działającej drogi transportowej, by nasza inwestycja stała się opłacalna”, mówi menedżer. Ciężarówki muszą jeździć pełną dziur trasą, wymagającą pilnej renowacji, tak wąską, że dwa duże pojazdy nie mogą się wyminąć. Budowa nowej drogi kosztowałaby 3,48 miliona euro, land i gmina zwlekają z tym od lat ze względu na koszty. Hundsdörfer nie rozumie takiego rachunku. – Co roku płacimy więcej podatku od działalności przemysłowej, niż kosztowałaby nowa droga – stwierdza. Zaczął więc zastanawiać się nad czymś, co dotychczas było nie do pomyślenia: dlaczego by nie wybudować centrum logistyki za granicą? Byłaby to decyzja, jaką podejmuje ostatnio coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw.

(…) Firmy są zaniepokojone – wynika z analiz wielu ekonomistów. Martwią się nie tylko o zniszczone drogi. Obawiają się braku fachowej siły roboczej, sytuacji w strefie euro i rosnących kosztów energii. A lęk ten paraliżuje zainteresowanie planowaniem przyszłości we własnym kraju.

Skutki tego są dramatyczne: jeśli mierzyć realnymi cenami, wyposażenie wielu firm w maszyny i komputery znacznie zmniejszyło się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dotyczy to przede wszystkim przemysłu chemicznego, ale także budowy maszyn i przedsiębiorstw elektrotechnicznych.

Nie jest tak, ze przedsiębiorstwa przestały inwestować. Robią to, tyle że nie w Niemczech. Bawarski koncern samochodowy BMW za miliard dolarów rozbudował swój zakład w amerykańskim Spartanburg, czyniąc zeń swoja największą siedzibę na świecie. Daimler skręca swoje samochody klasy C, przeznaczone na rynek USA, w amerykańskim miasteczku Tuscaloosa. A Dürr, producent lakierów, poszerzył w zeszłym roku budynek fabryczny w Szanghaju do rozmiarów swojej siedziby w Bietigheim-Bissingen.

Od kiedy szczelinowanie hydrauliczne obniżyło ceny energii, ulubionym miejscem niemieckich przedsiębiorców stały się zwłaszcza Stany Zjednoczone. W maju Kurt Bock, szef zarządu firmy BASF zapowiedział  największą, wartą miliard euro inwestycję w historii przedsiębiorstwa  - nie w ojczystych Niemczech, lecz nad Zatoką Meksykańską w USA. Gaz ziemny kosztuje tam zaledwie jedną trzecią tego, co w kraju – wyjaśnił menedżer. Jeszcze dalej poszedł koncern Siemens, który ogłosił, że w przyszłości całym swoim biznesem energetycznym będzie kierował z USA.

Czytaj na drugiej stronie: duża część infrastruktury w Niemczech jest już mocno zniszczona

Poprzednia Następna
Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (334)

~pytanie do ~CUDAK: Możesz podac definicje ?
2 minuty temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~korekta do ~...: W Polsce minimalna to 1750 zł.
13 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~oj do ~CUDAK: oj
24 minuty temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~hmm do ~CUDAK: Żeby podbudowac sobie nadwątlone ego , musisz dyskredytowac sąsiadów , cudaku ? Prawdziwy z ciebie cudak - aż tak z tobą żle ?
25 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~rotfl : Niech sobie więcej nierobów arabów sprowadzą :D
25 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~CUDAK do ~pytanie: POLAKÓW TAK ! POLACTWA NIE !
37 minut temu
Liczba głosów:0
0%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Matul do ~Bilobil: Przy takich wynikach nie warto byłoby wyjeżdżać, raptem po 4 latach drugi kraj byłby prawie dwa razy bogatszy.
39 minut temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Bronek do ~Bilobil: Wspólną kulturę mordowania masz na myśli?? A rusofobia bierze się z tego, że Rosjanie mają zryte mózgi... może za parę pokoleń jakimś cudem im się odmieni.
45 minut temu | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~zPolski do ~Z NIEMIEC: Postaraj się byc bardziej kreatywny, bo to już nudne jest...
45 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Wypych do ~Janek z B: średnia pensja w Niemczech to 2000 euro na rękę i jak to ze średnią bywa, większość zarabia poniżej.
45 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~otco do ~ech: Polska nie jest kolosem i nie chce nim byc , ale się r o z w i j a .
47 minut temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Młody do ~BA-BA: Kto właściwie z piastujących najwyższe funkcje państwowe jest czerwony????
48 minut temu
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Nekula do ~Popieram Nową Prawicę: Co znaczy, że Polska zatrzymała się w miejscu? Akurat jest przykładem jednego z najbardziej spektakularnych wzrostów gospodarczych w ostatnich 25 latach.
51 minut temu | ocena: 75%
Liczba głosów:4
25%
75%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~LA do ~BA-BA: Naprawdę wyobrażasz to sobie w ten sposób, że premier czy minister dostaje jakieś tajemnicze pieniądze od amerykańskiego czy izraelskiego wywiadu za doprowadzanie kraju do upadku?
56 minut temu | ocena: 66%
Liczba głosów:3
66%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Bilobil do ~Niemiec: Polacy powinni zmądrzeć, i przyłączyć się do tej Unii Rosyjsko-NIemieckiej.
Mówimy innymi językami, ale mamy wspólną kulturę. Przez ostatnie 1000 lat mieliśmy w Polsce ogromną imigrację z Niemiec, a Rosja zawsze była przyjazna Polakom, których tysiące wyjeżdżało do Moskwy i Petersburga na studia i osiedlało się tam na stałe. Rusofobia bierze się od szlachty, którą Carat pozbawił przywilejów, takich samych, jakie kilkadziesiąt lat wcześniej straciła arystokracja w całej Europie. Gdyby Księstwo Warszawskie trwało kilka lat dłużej, znienawidzilibyśmy Francję.
56 minut temu | ocena: 66%
Liczba głosów:3
66%
33%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Wiadomości | Unia Europejska

dzisiaj, 06:25 | Przemysł

Kara za buble

Kara za buble więcej
wczoraj, 17:07 | Finanse | Banki

KE przyjęła szczegółowe zasady ostrożnościowe dla banków i ubezpieczycieli

KE przyjęła szczegółowe zasady ostrożnościowe dla banków i ubezpieczycieli więcej
wczoraj, 14:27 | Marketing | Reklama

Wielka Brytania: Zakaz emisji reklam firmy Wonga

Wielka Brytania: Zakaz emisji reklam firmy Wonga więcej
wczoraj, 14:25 | Energetyka

Grabowski: kompromis klimatyczny na szczycie UE jest możliwy

Grabowski: kompromis klimatyczny na szczycie UE jest możliwy więcej
wczoraj, 14:20 | Transport

Dyrektywa siarkowa podwyższy koszt transportu morskiego, ale pomoże stoczniom

Dyrektywa siarkowa podwyższy koszt transportu morskiego, ale pomoże stoczniom więcej
wczoraj, 13:47 | Handel | Prawo

Wójcik: robiąc zakupy, będziemy mieli te same prawa w całej UE

Wójcik: robiąc zakupy, będziemy mieli te same prawa w całej UE więcej
wczoraj, 13:23 | Wiadomości | Kraj

Buzek: kandydatura Bieńkowskiej na komisarz UE nie budziła zastrzeżeń w PE

Buzek: kandydatura Bieńkowskiej na komisarz UE nie budziła zastrzeżeń w PE więcej
wczoraj, 12:17 | Transport | Linie lotnicze

Śledczy badają prywatyzację TAP Portugal

Śledczy badają prywatyzację TAP Portugal więcej
9 paź, 21:06 | IT

UE chce włączyć Microsoft, Googla, Facebooka i Twittera do walki z dżihadystami

UE chce włączyć Microsoft, Googla, Facebooka i Twittera do walki z dżihadystami więcej
9 paź, 20:28 | Wiadomości | Unia Europejska

Draghi: strefa euro potrzebuje reform strukturalnych

Draghi: strefa euro potrzebuje reform strukturalnych więcej
9 paź, 18:31 | Wiadomości | Świat

Lagarde: istnieje poważne ryzyko ponownej recesji w strefie euro

Lagarde: istnieje poważne ryzyko ponownej recesji w strefie euro więcej
9 paź, 17:39 | Energetyka | Gazownictwo

Komisarz UE Oettinger proponuje rozmowy ws. gazu 21 października

Komisarz UE Oettinger proponuje rozmowy ws. gazu 21 października więcej
9 paź, 13:07 | Finanse | Banki

Stopy procentowe banku centralnego Anglii bez zmian

więcej
9 paź, 12:16 | Medycyna | Prawo

Trybunał UE: zgoda na leczenie za granicą, gdy brak leków i sprzętu

Trybunał UE: zgoda na leczenie za granicą, gdy brak leków i sprzętu więcej
9 paź, 10:01 | Transport

Madryt nie jest jedyny, czyli miasta bez samochodów

Madryt nie jest jedyny, czyli miasta bez samochodów więcej
9 paź, 09:49 | Wiadomości | Unia Europejska

Eksport Niemiec w sierpniu spadł o 5,8 proc.

więcej
9 paź, 06:24 | Transport

Otwarcie nowej linii metra w Rzymie zablokowane przez ministerstwo

Otwarcie nowej linii metra w Rzymie zablokowane przez ministerstwo więcej
8 paź, 17:43 | Wiadomości | Kraj

UE sprawdziła jak wydawano środki na granice - dobre wyniki Polski

więcej
8 paź, 17:21 | Energetyka

Kto w Brukseli będzie odpowiadał za energetykę?

więcej
8 paź, 15:35 | Wiadomości | Unia Europejska

Rozpoczął się nieformalny szczyt UE na temat zatrudnienia

Rozpoczął się nieformalny szczyt UE na temat zatrudnienia więcej

Brak danych dla najbliższych dni.

Najbliższe dni wolne na rynkach

Wt, 11 lis 14Polska - Święto Niepodległości
Czw, 27 lis 14USA - Święto Dziękczynienia
Pią, 28 lis 14USA - sesja skrócona - koniec o 19:00 CET
Śr, 24 gru 14W. Brytania - sesja skrócona - koniec o 13:30 CET
Śr, 24 gru 14Polska - Wigilia
Śr, 24 gru 14USA - sesja skrócona - koniec o 19:00 CET
Śr, 24 gru 14Francja - sesja skrócona - koniec o 14:05 CET
Czw, 25 gru 14Polska - Boże Narodzenie
Pią, 26 gru 14Polska - Drugi Dzień Bożego Narodzenia
Śr, 31 gru 14Niemcy - dzień wolny

Najbliższe terminy podatkowe

15 października 2014 (środa)ZUS - Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających...
15 października 2014 (środa)PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI - Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki...
15 października 2014 (środa)PODATEK LEŚNY - Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie...
20 października 2014 (poniedziałek)CIT - Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.
20 października 2014 (poniedziałek)PIT - Zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij