WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16726249,_Czy_dzieci_gornikow_maja_inne_zoladki___Prezydent.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-30 11:10:06 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
'Czy dzieci górników mają inne żołądki?' Słynny prezydent Nowej Soli stracił cierpliwość na Facebooku

"Czy dzieci górników mają inne żołądki?" Słynny prezydent Nowej Soli stracił cierpliwość na Facebooku

Wiadomości >  Wiadomości dnia
MT
30.09.2014 10:09
A A A Drukuj

TOMASZ SZAMBELAN

"Kiedy upadały Nowosolskie fabryki, kiedy bezrobocie sięgało blisko 40 proc., kiedy matki nie miały za co nakarmić swoich dzieci... "pies z kulawą nogą" nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę" - pisze prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. "Czyli my, biedacy, dopłacimy 100 mln zł do upadającej firmy."
O Wadimie Tyszkiewiczu, prezydencie Nowej Soli, zrobiło się głośno w ogólnopolskich mediach w kwietniu tego roku. Rzucił się wtedy w pogoń za pijanym kierowcą, który na jego oczach śmiertelnie potrącił rowerzystę. Okazało się, że miał w wydychanym powietrzu 2,6 promila alkoholu. Całe wydarzenie Tyszkiewicz w emocjonalny sposób opisał na swoim profilu na Facebooku. Czytaj więcej >>

W ten weekend Tyszkiewicz znów umieścił tam zaangażowany wpis. Tym razem dotyczył on protestów górników, którym udało się wywalczyć spełnienie postulatów dotyczących zaległych pensji i wykupu mieszkań zakładowych. Będzie to wymagało dofinansowania od państwa w wysokości 100 mln zł.

"Pies z kulawą nogą nam nie pomógł"

"Siła argumentów czy argument siły? Górnicy znowu górą. Gratuluję. Jednak kiedy upadały Nowosolskie fabryki, kiedy bezrobocie sięgało blisko 40 proc., kiedy matki nie miały za co nakarmić swoich dzieci, kiedy w tym mieście w garażach i piwnicach produkowano krasnale, żeby zarobić na chleb... 'pies z kulawą nogą' nie zainteresował się losem tysięcy ludzi tracących pracę w jednym z najbardziej uprzemysłowionych miast w Polsce, w Nowej Soli. Wolny rynek zrobił swoje" - pisze prezydent Tyszkiewicz.

"Dzisiaj czytam, że górnicy wywalczyli zaległe wypłaty, będą nadal dostawać deputaty, dopłaty do komunikacji, 13. i 14. pensje itd. Mimo ogromnych strat, nadal utrzymają swoje przywileje, dzięki dotacji z budżetu państwa. Czyli my, biedacy, dopłacimy 100 mln zł do upadającej firmy" - dodaje.Post użytkownika Wadim Tyszkiewicz.


"Równi i równiejsi"

Prezydent Nowej Soli tłumaczy później, że docenia ciężką pracę śląskich górników, ale to nie zmniejsza jego poczucia niesprawiedliwości. Jest rozżalony faktem, że nie wszystkich pracowników traktuje się na równi.

"Czy ktoś zgodzi się, w imię solidaryzmu z górnikami, płacić drożej za swoje ogrzewanie? Jeśli sprzedawca gazet w kiosku jest za drogi, to bankrutuje. Dlaczego my mamy się mierzyć z wolnym rynkiem, a górnicy nie? Czy dzieci górników mają inne żołądki niż dzieci pracowników upadłych fabryk Odry czy Dozametu? Może ja czegoś nie rozumiem? Będę wdzięczny za oświecenie. Dlaczego żyjemy w takim dziwnym kraju, w którym zawsze są równi i równiejsi?" - pyta prezydent miasta.

Większość komentatorów pod wpisem zareagowała pozytywnie, chwaląc Tyszkiewicza za odwagę w wyrażaniu poglądów. Niektórzy zauważają jednak, że Śląsk, jako bogaty region, pomaga zwiększyć zamożność całego kraju, a górnikom pracującym w ekstremalnie ciężkich warunkach wysokie płace się należą.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Tagi:

 • 13
 • 1
Komentarze (87)
Zaloguj się
 • Oceniono 565 razy 545

  Wytłumaczenie jest proste , pracownicy z Nowej Soli nie pojechali do Warszawy , nie demolowali miasta ,ni palili opon i nie mieli poparcia "związkowców" opłacanych z naszych pieniędzy

 • Oceniono 477 razy 455

  Nic dodać , nic ująć , ma pan rację panie prezydencie , czas najwyższy z tym skończyć i przestać dofinansowywać górników i związkowców , niech żyją z tego co zarobią , a jak nie są w stanie zarobić jako górnicy to niech pracę zmienią

 • Oceniono 374 razy 360

  Bo górnikom od czasów Gierka się należy , firma splajtowała , prawie nieboszczyka przy życiu utrzymujemy wszyscy , a górnicy 13 , 14 , barbórkowe , deputaty , dopłaty do wczasów i mieszkań biorą bez zmian , czas najwyższy z tym skończyć raz na zawsze

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 167 razy 159

  Ma 100% racji.
  Górnik to taka polska święta krowa. Któregoś razu obywatele stolicy zbiorą się i pogonią protestujących górników do domu tak że tamci buty pogubią.
  PO w tej sprawie zachowuje się jak tania dziwka (zresztą podobnie jak kiedyś SLD).

 • representation1

  Oceniono 165 razy 153

  Górnikom pracującym w ekstremalnie ciężkich warunkach wysokie płace się nie należą
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jeśli ta praca nie przynosi zysku, i społeczeństwo musi do niej dopłacać. A fundowanie czternastych pensji, wysokich i wczesnych emerytur, deputatów węgłowych, itp. jest po prostu złodziejskim procederem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 136 razy 132

  docenia ciężką pracę śląskich górników, ale to nie zmniejsza jego poczucia niesprawiedliwości...
  i tu jest problem, nie chodzi o to żeby zagłodzić górników tylko pomoc dla upadających kopalń powinna mieć jakieś proporcje i odniesienie do sytuacji reszty kraju, bo budzi właśnie uczucia niesprawiedliwości i uprzywilejowania jednej klasy społecznej kosztem reszty pracujacych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX