WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.newsweek.pl/new-york-times-o-polskich-sukcesach-gospodarczych-newsweek-pl,artykuly,349232,1.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-06 17:49:13 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
New York Times o polskich sukcesach gospodarczych - Newsweek.pl - Biznes - Newsweek.pl
Kup wydanie »

"New York Times": Polska przykładem gospodarczego sukcesu

wu/MM/NYT

06-10-2014 , ostatnia aktualizacja 06-10-2014 15:31
Warszawa panorama Śródmieście Centrum stolica biurowce apartamentowce Złota 44
Widok ścisłego centrum Warszawy z okien apartamentowca Złota 44  /  fot. Arek Markowicz  /  źródło: PAP

Z gospodarką, która stale przyciąga nowych inwestorów, stałym wzrostem PKB i przemyślaną polityką Polska wyrasta na lidera wschodniej części Europy i godnym naśladowania ''modelem transformacji post-sowieckich” – pisze amerykański dziennik „The New York Times”.

Według dziennika w czasie, gdy Rosja usiłuje odbudować wpływy w Europie Środkowo-Wschodniej zbrojnie interweniując na Ukrainie, gospodarki państw bałtyckich ledwo dyszą smagane kryzysem i rosyjskim sankcjami, a Węgry dryfują w stronę autorytaryzmu, Warszawa wyrasta na "lidera regionalnej stabilności".

„NYT” podaje przykłady, na poparcie swojej tezy. Podkreśla, że według ekonomistów zadłużenie polskich gospodarstw domowych jest relatywnie niewielkie (poniżej 60-proc.) w porównaniu z Hiszpanią (140 proc.), Wielką Brytanią (150 proc.) czy nawet Niemcami (93 proc.). Przypomina, że polski eksport od 2003 r. zwiększył się 4-krotnie, a od 2008 r. PKB wzrosło aż o 25-proc. I to w czasie, gdy w Unii Europejskiej panował kryzys, a niektóre państwa członkowskie borykały się z recesją. - Gdyby ktoś mi powiedział, kiedy walczyliśmy przeciwko komunistom, że Polska osiągnie takie miejsce w Europie w ciągu w 20 lat, nie uwierzyłbym – mówi gazecie Lech Wałęsa.

Gdyby ktoś mi powiedział, kiedy walczyliśmy przeciwko komunistom, że Polska osiągnie takie miejsce w Europie w ciągu w 20 lat, nie uwierzyłbym.

Dziennik zabiera też czytelników na polskie ulice. Pisze, że codzienne w stolicy oraz innych dużych miastach można zobaczyć prace przy budowie nowych gmachów oraz świetnie prosperujące centra handlowe. Podaje, że Polska to nie tylko potęga w produkcji artykułów spożywczych, ale także producent dóbr przemysłowych. Nad Wisłą powstaje bowiem niemal wszystko, co potem trafia do sklepów szwedzkiej sieci Ikea, kwitnie produkcja komponentów dla zagranicznych marek motoryzacyjnych - choćby w wielkopolskich Volkswagena, a szef firmy Amazon, Kerry Person publicznie deklaruje, że wierzy w Polską gospodarkę zakładając w okolicach Poznania ogromne centrum logistyczne. - Nie sądzę, abyśmy kiedykolwiek weszli na inny rynek z tak dużą inwestycją, i tak widocznie zaznaczyli swoją obecność w pierwszym roku działalności, tworząc tyle miejsc pracy - mówi Person, w cytowanej przez NYT wypowiedzi.

Dziennik pisze też o nadwiślańskich markach, takich jak Grupa Azoty, drugi największy w Europie producent nawozów sztucznych, która inwestuje już poza granicami kraju. W przypadku polskiej firmy to wydarzenie, o którym pięć lat temu nikt by nawet nie pomyślał - sugeruje NYT.

„NYT” chwali, że Polacy nie ulegli naciskom energetycznym Rosji, co więcej Warszawa dąży do togo, by cała Unia Europejska uniezależniła się dostaw rosyjskich surowców. Dziennik podkreśla, że nawet embargo nałożone w Moskwie nie zdołało spowolnić tempa rozwoju polskiej gospodarki, za to spowodowało rozwoju patriotyzmu, którego dowodem była akcja #jedzjablka.

Polska gospodarka pomogła krajowi nadać wiarygodności i dodatkowego wpływu w Europie.

Mimo znacznego obniżenia konsumpcji oraz ograniczeń w budżecie - polska gospodarka pomogła krajowi nadać wiarygodności i dodatkowego wpływu w Europie – pisze nowojorski dziennik. Kolejnym przykładem na niepodważalną pozycję Polski w Unii jest fakt objęcia posady szefa Rady Europejskiej, przez Donalda Tuska, byłego premiera.

Autor tekstu mówi jednak, że Polska, chcąc dogonić kraje z zachodu Europy musi rozwijać się w tempie wyższym niż obecne dwa procent wzrostu PKB rocznie i sugeruję, że potrzebne jest wypromowanie rozpoznawalnej polskiej marki w świecie.

Przed polską gospodarką złoty okres

Sonda
Czy zgadzasz się z opinią, że Polska "wyrasta na lidera wschodniej części Europy"?

Komentarze (423)

Napisz komentarz
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~oluno Użytkownik anonimowy
~oluno :
Brak zdjęcia ~oluno Użytkownik anonimowy
Dlaczego nie porównano nasze wypłaty z Niemieckimi?
W Polsce zarabiamy 1100 zł a w Niemczech 12 tysięcy złotych.
Z polski każdy, kto może wyjeżdża tak w tym kraju się wspaniale żyje.
Ponad 50% obywateli posiada kredyty do spłacenia, jeździmy 12 letnimi samochodami.
Pracujemy do 67 lat , ZUS bankrut, OFE bankrut, tylko w tym roku upadło 10 tysięcy polskich firm.
80% firm to obcy kapitał, nawet banków polskich praktycznie nie ma.
Zadłużenie państwa to ponad 900 miliardów złotych, dziurawe drogi, autostrady.
Afera goni aferę, co za wspaniały kraj.
dzisiaj 14:35 | ocena: 55%
Liczba głosów:545
55%
44%
| odpowiedzi: 128
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~paaa Użytkownik anonimowy
~paaa
Brak zdjęcia ~paaa Użytkownik anonimowy
do ~oluno:
Brak zdjęcia ~oluno Użytkownik anonimowy
dzisiaj 14:35 użytkownik ~oluno napisał:
Dlaczego nie porównano nasze wypłaty z Niemieckimi?
W Polsce zarabiamy 1100 zł a w Niemczech 12 tysięcy złotych.
Z polski każdy, kto może wyjeżdża tak w tym kraju się wspaniale żyje.
Ponad 50% obywateli posiada kredyty do spłacenia, jeździmy 12 letnimi sa
Dlaczego nie porownasz swojej wyplaty do Bialorusi , Ukrainy , Litwy , Rosji , Rumuni , Bulgari , Albani , Mongoli czy Chin ?.bo tam zarabiaja znacznie mniej niz w Polsce. Nimcy korzystaly po 2 wojnie z Planu Marshala co dalo im miliardy dolarow z USA na wsparcie etc. a Polska nie miala czegos takiego. Nimcy budowali swoje firmy poonad 200 lat z pokolenia na pokolenie a Polska po komunie jest zaledwie 25 lat wiec czego chcesz ? Poza tym Polska ma mniej ludnosci niz Niemcy wiec wypracowuje mniejszy kapital etc. Tez mozesz zaczac dzis budowe fabryki samochodow to za 200 lat twoje prawnuki tez beda miec zarobki podobne do Niemiec wiec w czym problem ?..widzisz tylko czubek swego nosa samolubie !
dzisiaj 14:46 | ocena: 56%
Liczba głosów:479
56%
43%
| odpowiedzi: 70
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~koko Użytkownik anonimowy
~koko :
Brak zdjęcia ~koko Użytkownik anonimowy
Polska to Europa srodkowa a nie wschodnia !........Ciagle UE myli Polske z terenami Bialorusi czy Ukrainy gdzie to wlasnie tam sie konczy tzw. Europa a na Ukrainie jest juz ogolnie rozmyta granica Europy i Azji . Jak mowimy o europie wschodniej to sa to juz tereny wylacznie na Bialorusi i Ukrainie a nie w PL. Polska to Europa srodkowa .
dzisiaj 14:11 | ocena: 87%
Liczba głosów:103
87%
12%
| odpowiedzi: 14
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Dr Ver Nyhora Użytkownik anonimowy
~Dr Ver Nyhora :
Brak zdjęcia ~Dr Ver Nyhora Użytkownik anonimowy
NYT pisuje swoje teksty pod z góry założoną tezę, i potem niestety jako główny dziennik opiniotwórczy świata, indoktrynuje swojemi często bredniami decydentów WSZĘDZIE.
Jest niezaprzeczalnym faktem, że Polska odnosi sukcesy, ale jest głównym problemem to, ze nie mamy klasy średniej, nie mamy wykształconej kasty urzędniczej każdego stopnia (za wyjątkiem wyższego personelu w pięciu ministerstwach: MON, MSW, Sprawiedliwość, MSZ, Gospodarka), mamy wysoki stopień korupcji oraz fatalne prawo - każde.
Nasza edukacja jest daleka od ideału, co więcej: dobre opinie o polskim systemie edukacji dotyczą tylko wybranych szkół, może 25%.
Konkluzja jest taka, że mimo, że nie jest tak źle jak mówią niektórzy, i nie jest dobrze, jak twierdzą niektórzy, szanse Polski maleją w zastraszającym tempie.
dzisiaj 15:09 | ocena: 69%
Liczba głosów:113
69%
30%
| odpowiedzi: 7
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ZdichGastarbeiter Użytkownik anonimowy
~ZdichGastarbeiter :
Brak zdjęcia ~ZdichGastarbeiter Użytkownik anonimowy
To jakiś idiotyzm New York Times chwali nasze sukcesy gospodarcze w sytuacji kiedy 2 miliony Polaków musiało wyemigrować za pracą, małe i średnie polskie przedsiębiorstwa padają a bezrobocie szaleje jak rzeżączka w lupanarze. Praktycznie nie mamy już swoich marek, a osławione Unijne inwestycje polegają na uczeniu ślusarzy florystki i budowaniu dróg i chodników po cenach pasów startowych dla odrzutowców. New York Times chwali nas tylko dlatego, że obecna administracja potrzebuje Polski jako mięsa armatniego polityki zagranicznej USA. Skoro jesteśmy tacy świetni na tle innych krajów europy to czemu te inne kraje nie potrzebują wiz do USA a my tak. Przecież my Polacy bogacze europy wg. NYT nie będziemy masowo emigrować do zgniłej imperialistycznej Ameryki.... a może?
dzisiaj 15:18 | ocena: 66%
Liczba głosów:131
66%
33%
| odpowiedzi: 6
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~x11 Użytkownik anonimowy
~x11
Brak zdjęcia ~x11 Użytkownik anonimowy
do ~zhao:
Brak zdjęcia ~zhao Użytkownik anonimowy
dzisiaj 15:14 użytkownik ~zhao napisał:
robotnik w Chinach na wschdnim wybrzeżu (tam znajduje się przemysł Chin) pracując na taśmie zarabia ok. 1000 zł, robotnik w Polsce ok. 1500 zł. Teraz porównaj sobie koszty życia w Chinach i Polsce, to okazę się że ten sam robotnik w Chinach ma zdecydowani
Wysoko wykwalifikowany robotnik zarabia w Chinach 1000zł, w Polsce zarabia kilka razy więcej. Twoim problemem jest porównywanie zarobków chińskich inżynierów z polskimi nisko wykwalifikowanymi pracownikami. Jeśli chcesz już porównywać, to proponuję przeliczyć polskie minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy do godzinnego wynagrodzenia osób pracujących w jednych z chińskich stref przemysłowych, gdzie ludzie siedzą 16 godzin dziennie przy taśmie bez płatnych przerw za przysłowiową miskę ryżu i możliwość wyspania się na hali produkcyjnej po skończonej pracy:)
dzisiaj 15:41 | ocena: 62%
Liczba głosów:32
62%
37%
| odpowiedzi: 4
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
~Polak :
Brak zdjęcia ~Polak Użytkownik anonimowy
Gdyby ktoś mi powiedział, kiedy walczyliśmy przeciwko komunistom........................Obalając wybrany rząd Olszewskiego w demokratycznych wyborach gdzie Polacy powiedzieli przy urnach wyborczych czego chcą i jednocześnie stawiając na lewą nogę jak to określił autor tego haniebnego czyny czyli Wałęsacz. Zlekceważył wolę Polaków i postawił na komunistów!!! Tak walczył z komunistami??? Bezczelny typ!! Popierał komunistów dlatego żeby jego koleżkom z SB nie stała się krzywda. Wtenczas nie spalono jeszcze wielu teczek konfidentów i nie ukryto działań przestępczych.
Wałęsa miał ich chronić i chronił. To co mamy w Polsce to układ a nie prawdziwa wolność. Mieczysław Wachowski przyboczny doradca Wałęsy z zawodu "kierowca" (to była jego chyba ksywa w służbach WSI) stał przy nim jak pies pilnujący obejścia. Dziwne że Polakom nie przyszło do głowy jak kierowca może doradzać w sprawach kraju elektrykowi?!!! Przecież Polska to nie pakamera a Polacy to nie kilku pijanych robotników!!!
dzisiaj 15:23 | ocena: 63%
Liczba głosów:86
63%
36%
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~hahaha9 Użytkownik anonimowy
~hahaha9
Brak zdjęcia ~hahaha9 Użytkownik anonimowy
do ~zhao:
Brak zdjęcia ~zhao Użytkownik anonimowy
dzisiaj 15:14 użytkownik ~zhao napisał:
robotnik w Chinach na wschdnim wybrzeżu (tam znajduje się przemysł Chin) pracując na taśmie zarabia ok. 1000 zł, robotnik w Polsce ok. 1500 zł. Teraz porównaj sobie koszty życia w Chinach i Polsce, to okazę się że ten sam robotnik w Chinach ma zdecydowani
A ile zarabia w innych regionach,napisz, bo nie wiem.A ile płaci składki na ubezpieczenia, bo tez pominąles ten temat....pisz prawdę, bo pół prawdy, to całe kłamstwo....U nas w Wawie czy na kopalni tez nie zarabiasz1500....
dzisiaj 15:40 | ocena: 94%
Liczba głosów:19
94%
5%
| odpowiedzi: 1
Link do tego komentarza: