WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.pl/magazyny/nieruchomosci/mieszkania/jak-polski-rzad-wplywa-na-ceny-mieszkan,5660771,magazyn-detal.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-13 10:53:33 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Biznes.pl - Jak polski rząd wpływa na ceny mieszkań

Jak polski rząd wpływa na ceny mieszkań

| wczoraj, 20:53
fot. Thinkstock/iStock

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych mamy do czynienia ze stabilizacją, natomiast na rynku biurowym i powierzchni handlowych narasta nadmierna podaż nieruchomości, co będzie zapewne skutkowało obniżkami cen.

No cóż, nadwyżka podaży, to zawsze dobry okres do robienia interesu i zwłaszcza w takim okresie powinno się kupować. Problem jednak w tym, że za wyjątkiem naprawdę wielkich załamań, a takie nam nie grożą, dobre nieruchomości zazwyczaj trzymają cenę, a bankrutują te gorsze. Uważajmy więc co i za ile kupujemy na rynku komercyjnym, bo być może za jakiś czas kupimy znacznie taniej.

Jak sygnalizowałem w ostatnim komentarzu, na stronie NBP w końcu września został opublikowany kwartalny raport o cenach nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych (dotyczy II kwartału 2014). Przyjrzyjmy się więc dokładniej niektórym zjawiskom na rynkach nieruchomości mieszkaniowych, a zwłaszcza cenom mieszkań. A więc, co najważniejsze, ceny mieszkań na 6 największych rynkach są dalej w zasadzie stabilne, zarówno na rynku wtórnym jak też na pierwotnym (deweloperskim), a w Warszawie obserwujemy nawet niewielki spadek cen po wcześniejszych wzrostach (Wykresy 3 i 4 z raportu NBP). To, że można stwierdzić, że są w zasadzie stabilne, to nie przejęzyczenie, ani nadmierna ostrożność. Cały problem z cenami mieszkań polega jednak na tym, że tzw. cena średnia może być obciążona znaczącym błędem. Otóż mieszkania są tzw. dobrami heterogenicznymi, czyli zróżnicowanymi i na rynku raz mogą przeważać mieszkania luksusowe, o wyższej cenie metra, a raz popularne o niższej.

W przypadku polskich rynków czynnikiem różnicującym jest zazwyczaj wielkość mieszkania (mniejsze - droższe), jego lokalizacja i standard. Pomimo, że nie ma odrębnych rynków standardu, wielkości czy lokalizacji (obserwujemy łączną cenę mieszkania), to jednak istnieją zaawansowane metody ekonometryczne, które pozwalają wycenić te parametry. Oczywiście, o ile rynek wycenia te atrybuty, a my mamy dobre dane. Prezentowana w raporcie NBP niepozorna tabelka z tzw. cenami hedonicznymi oraz utworzony na tej podstawie wykres, to właśnie ceny mieszkań sprowadzone do porównywalności. Niestety, jak na razie ta metoda sprawdza się dobrze w Polsce (przechodzi testy statystyczne) w odniesieniu do rynku wtórnego. Natomiast w przypadku analizy rynku deweloperskiego musimy bardziej polegać na zwykłej średniej i intuicji. Jeżeli spojrzymy na taki indeks korygowany hedonicznie (Wykres 9 z raportu NBP), to okaże się, że ceny zachowują się bardziej stabilnie, gdyż przypadkowe zmiany struktury nie przekładają się na zmiany cen. W szczególności dotyczy to Warszawy, gdzie tak obliczane zmiany cen, zwłaszcza w ostatnim okresie, były łagodniejsze, a długookresowy ich spadek wyraźniejszy. Jednak to, co istotne, nie jest widoczne w takiej prostej analizie. Pisałem już, że sama zapowiedź programu MDM, mającego operować tylko na rynku deweloperskim, podniosła poziom cen deweloperskich powyżej poziomu z rynku wtórnego (Wykres 5 z raportu NBP). Jeżeli spojrzymy na ten wykres ponownie, zauważymy, że ceny deweloperskie podniosły się po raz kolejny. No cóż, deweloperzy zapewne dyskontują oczekiwane spadki stóp procentowych i tańsze kredyty, pewien wpływ na ten proces może też mieć mniejsza liczba gotowych mieszkań w ofercie, pomimo wzrostu rozmiarów samej oferty. A wiadomo, mniejsza oferta, możemy życzyć sobie drożej.

To, że przyczyną wzrostu cen są oczekiwania na obniżki stóp procentowych, możemy łatwo sprawdzić porównując sprzedaż mieszkań deweloperskich z kredytową dostępnością mieszkania (Wykres 51 z raportu). Kredytowa dostępność mieszkania, to bardzo prosty wskaźnik. Pokazuje on, jak zmienia się liczba metrów kwadratowych mieszkania o określonej cenie, które możemy nabyć przy przeciętnym kredycie za przeciętny dochód (przeciętne wynagrodzenie) w danym mieście i przy obowiązujących wytycznych kredytowych banków. Wskaźnik ten jest prostym przybliżeniem popytu mieszkaniowego i wraz ze zmieniającymi się parametrami, jego wielkość ulega więc zmianom. Jeżeli zestawimy ten wskaźnik historycznie z liczbą sprzedanych mieszkań na rynkach deweloperskich to okaże się, że w miarę dobrze odzwierciedla on popyt, zwłaszcza w ostatnich latach (od roku 2009), co jest dla nas najbardziej interesujące. Warto jeszcze dodać, że rynki na wzrost popytu reagują zazwyczaj wzrostem sprzedaży i podaży oraz wzrostem cen. W tym przypadku łatwo zauważyć, że skutki poprzednich obniżek stóp procentowych, które spowodowały wzrost dostępności kredytowej mieszkania, zostały już przez rynek skonsumowane, w znacznej mierze poprzez wzrost sprzedaży mieszkań. Tak więc obecne wzrosty cen, to antycypacja przyszłych obniżek stóp procentowych i wzrostu popytu. Warto jeszcze dodać, że czynsze w dalszym ciągu są stabilne, podobnie jak koszty produkcji, ale o tym więcej za tydzień.

No cóż, to kolejna praktyczna lekcja jak funkcjonuje ten rynek, a funkcjonuje jak w podręczniku. Deweloper ma maksymalizować zyski, co oznacza elastyczne ceny (popyt w górę, ceny w górę), władza publiczna ma mądrze prowadzić politykę gospodarczą, a zwłaszcza uważać z programami subsydiów i wydawaniem publicznych pieniędzy na programy typu  MDM czy Banku Gospodarstwa Krajowego SA na mieszkania na wynajem. Chciałoby się pomarzyć, żeby tylko nasi urzędnicy i politycy zaglądali czasem do podręczników, bo deweloperzy lekcję praktyczną robienia biznesu odrabiają na piątkę.

Widzisz błąd na stronie? Wyślij wiadomość do redakcji

Napisz do nas

zamknij
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (45)

~podatnik do ~Taka prawda: No to wymarzone eldorado dla osiedlających się w tu w przyszłości górali (ze Wzgórz Golan).
Będzie centrum finansowe więc przemysł będzie niepotrzebny.
33 minuty temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~podatnik : Czy mógłby ktoś szerzej wyjaśnić na czym polega cena korygowana indeksem hedonicznym - wykres nr 9
38 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~pomyslTrocheCzlowieku do ~Jacek: a koszty działki? Gdyby te inwestycje dawaly 400% zysku to już dawno ktoś z grubszym portfelem z zagranicy zabudowałby całe miasta.
42 minuty temu | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~juzus do ~dd: bo tyle kosztuje blok 2000zl za metr kwadratowy!!!
45 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~juzuś do ~Olek: aha, napewno, bo już teraz nikt nie ma pieniędzy!!!!!
48 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~waldi : Można kupić, ale oczywiście nie wszędzie i nie wszystko. Ważne, by nie przepłacić. Trzeba zachować odpowiednią relację między ceną kupna, a cenami wynajmu. Nawet wtedy, gdy kupujemy dla siebie. Wiedza finansowa w tym pomaga. Ostatnio wyszła nowa książka "Emerytura nie jest Ci potrzebna" o tworzeniu o tworzeniu majątku, m.in przez inwestowanie w nieruch. Autor podaje „polskie” przykłady.
dzisiaj 09:39 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
0%
100%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~soros do ~analityk: Za 5, 10 lat wszystkie nieruchomości będą cenowo bardziej dostępne. Ceny w większości przypadków spadną jeszcze nominalnie. W najlepszych lokalizacjach nominalnie utrzymają się, ale stracą o inflację. Sami musimy pomóc spadkom. Kupujący muszą się ostro targować. Sytuacja sprzedających jest niekorzystna. Nie korzystajmy z usług pośredników. Oni są zainteresowani utrzymaniem obecnych cen, ciężko się z nimi targuje. Nie bierzmy kredytów bankowych, a jak już to jak najmniejsze. Za gotówkę kupuje się najlepiej.
dzisiaj 09:37 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Zmęczony : W interesie władz polski jest żeby mieszkania były drogie, bo wtedy wpływy z podatku będą większe. Za całą tą drożyznę, którą mamy odpowiadają władze. Od ostatnich 3-4 lat moja pensja straciła około 30% siły nabywczej, a nie wzrosła ani o złotówkę. Tak jak z benzyną - jak cena ropy spada to podnoszą podatki i marże, żeby cena detaliczna była mniej więcej stała. Bo skoro Kowalski przebolał, że musi płacić ponad 5 złotych, to nie daj Boże nie może zacząć płacić poniżej 5 złotych, bo potem będą protesty przy podwyżkach. Teraz te tłuki p...lą coś w telewizji i obiecują gruszki na wierzbie co jej już dawno nie ma, bo urąbali na opał, żeby jakoś ludzi zachęcić do pójścia na wybory, byle oddać głosy na listy wyborcze, bo jakoś trzeba ukonstytuować te zmanipulowane pomagdalenkowe wybory do sejmu. Chyba jedynym wyjściem będzie głosowanie na najgorsze mendy i ekstremistów, byle te obecne żłoby kolejny raz nie weszły do sejmu. Tylko, że to niestety kraju już nie uratuje, najwyżej utrze te przepite nosy tym obibokom i złodziejom. Wybory w Polsce będą na zasadzie wybór mniejszego zła, albo przeziębić się na złość mamie. Chyba niedługo ludzie wybiorą to drugie, bo z kim nie rozmawiam, to ma dość tych samych mord, pseudo-mafio-partii i afer.
dzisiaj 09:30 | ocena: 92%
Liczba głosów:14
92%
7%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Olek : Ceny mieszkań wzrosną, ale dopiero za 2-3 lata http://limmberro.blogspot.com
dzisiaj 09:16 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
0%
100%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wierny marian : Ceny mieszkan w Polsce sa rowne cenom w USA. A pownny byc o jedna trzecia nizsze. Troche sie rozgladalem. Niedlugo emerytura i trzeba uciekac z NYC. Za te pieniadze ktore bym wydal w polskiej pipidowce za 60 metrowe mieszkanie, kupie stumetrowy apartament jedna przecznice od Oceanu. Na Florydzie. Podatki mniejsze i zycie tansze. Goodbye Polsko.
dzisiaj 09:10 | ocena: 70%
Liczba głosów:10
70%
30%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wawa : O czym piszecie ze starymi danymi .
dzisiaj 09:10 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~daxdax do ~Wiesiek: Niestety kolega ma rację i to dużo racji. Mam 30 lat i kredyt na kolejne 22 lata. Mieszkam w Warszawie ale kredyt jest mega cięzki. Pracuje jako starszy specjalista i zarabiam całkiem dobrze. Stać mnie i na kredyt i na wakacje i coś tam odłoże ale... Zawsze jest ale moi koledzy którzy wybrali Norwegię albo Anglię już spłacają swoje kredyty. Ja mam 50m2 i się z tym muszę pogodzić. Oni domki pod miastem albo duże mieszkania 70 - 80m2. Nie mówię że jest źle ale dobrze na pewno nie jest. Do tego Państwo robi jakieś bzdurne programy zamiast uprośicć prawo.
dzisiaj 08:49 | ocena: 100%
Liczba głosów:20
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~prodomator : Kupując mieszkanie o powierzchni 60 m kw. płacimy nawet o 40 000 zł mniej niż przed rokiem. Największa baza okazji mieszkaniowych, rynek wtórny i pierwotny, codzienne aktualizacje, teraz także mieszkania do remontu oraz do pilnej sprzedaży w cenach obniżonych dodatkowo nawet o 40%! Dodatkowym atutem jest bezpłatne doradztwo w nieruchomościach, a także pomoc prawno-formalna. Sprawdź w interesującej Cię okolicy: dolinku.pl/okazjemieszkaniowe
dzisiaj 08:46 | ocena: 66%
Liczba głosów:3
33%
66%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Jacek : najśmieszniejsze są MDM-y..........i inne dofinansowania państwowe............ludzie dostają dopłatę w wysokości 5000 PLN a minute wcześniej zapłacili 100K VAT od mieszkania..........z powyższego wynika jedno na całym tym oszukańczym interesie kasa płynie wyłącznie do developera i budżetu takie gigantyczne kwoty że to szok , przy cenie mieszkania 500 000 PLN koszty budowy to 100K reszta to rabunek
dzisiaj 08:45 | ocena: 93%
Liczba głosów:15
93%
6%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~sss do ~analityk: a co to byly za spadki...to jakas kpina.
dzisiaj 08:38 | ocena: 66%
Liczba głosów:6
66%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieruchomosci | Mieszkania

9 paź, 17:03 | Nieruchomosci | Mieszkania

MdM potyka się o trzy przeszkody

MdM potyka się o trzy przeszkody więcej
7 paź, 13:48 | Nieruchomosci | Mieszkania

BGK: dopłaty w programie MdM wyniosą 261 mln zł, w tym 191 mln zł w 2014 r.

BGK: dopłaty w programie MdM wyniosą 261 mln zł, w tym 191 mln zł w 2014 r. więcej
6 paź, 15:51 | Nieruchomosci | Mieszkania

Jaka stopa zwrotu z wynajmu mieszkania?

Jaka stopa zwrotu z wynajmu mieszkania? więcej
6 paź, 06:12 | Nieruchomosci | Mieszkania

Czy warto kupować mieszkania?

Czy warto kupować mieszkania? więcej
3 paź, 14:59 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkanie dla młodych mało popularne

Mieszkanie dla młodych mało popularne więcej
3 paź, 13:21 | Nieruchomosci | Mieszkania

Polacy wracają do banków? Dane o kredytach lepsze, ale nieznacznie

Polacy wracają do banków? Dane o kredytach lepsze, ale nieznacznie więcej
2 paź, 13:40 | Nieruchomosci | Mieszkania

Nowe limity trochę pomogą MdM

Nowe limity trochę pomogą MdM więcej
1 paź, 19:08 | Nieruchomosci | Mieszkania

Nowe limity trochę pomogą MdM

więcej
30 wrz, 06:52 | Nieruchomosci | Mieszkania

MdM: będzie dużo więcej mieszkań z dopłatami w Warszawie

MdM: będzie dużo więcej mieszkań z dopłatami w Warszawie więcej
28 wrz, 22:24 | Nieruchomosci | Mieszkania

Co się dzieje z cenami mieszkań?

Co się dzieje z cenami mieszkań? więcej
26 wrz, 13:13 | Nieruchomosci | Mieszkania

Szeregówki wcale nie tańsze niż domy wolnostojące

więcej
25 wrz, 12:06 | Nieruchomosci | Mieszkania

Coraz mniej czasu na kredyt mieszkaniowy z niskim wkładem

Coraz mniej czasu na kredyt mieszkaniowy z niskim wkładem więcej
25 wrz, 06:32 | Nieruchomosci | Mieszkania

Wielodzietni bez mieszkań

Wielodzietni bez mieszkań więcej
23 wrz, 17:27 | Nieruchomosci | Mieszkania

Wiosna nieco ożywiła rynek "hipotek"

Wiosna nieco ożywiła rynek "hipotek" więcej
22 wrz, 06:14 | Nieruchomosci | Dewelopment

NBP krytycznie o rządowym programie MDM

NBP krytycznie o rządowym programie MDM więcej
22 wrz, 06:00 | Nieruchomosci | Mieszkania

Wiemy kogo będzie stać na kupno mieszkania

Wiemy kogo będzie stać na kupno mieszkania więcej
19 wrz, 13:55 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkanie dla Młodych … bez dzieci - rodziny wielodzietne poza MdM

Mieszkanie dla Młodych … bez dzieci - rodziny wielodzietne poza MdM więcej
19 wrz, 13:37 | Nieruchomosci | Mieszkania

Dlaczego warto mieć wkład własny?

Dlaczego warto mieć wkład własny? więcej
19 wrz, 13:32 | Nieruchomosci | Mieszkania

Łatwo o pokój na Wyspach

Łatwo o pokój na Wyspach więcej
19 wrz, 12:16 | Nieruchomosci | Dewelopment

Deweloperzy dogadzają zamożnym klientom

więcej
18 wrz, 18:30 | Nieruchomosci | Mieszkania

Mieszkania w kamienicach wciąż popularne

więcej
17 wrz, 15:26 | Nieruchomosci | Mieszkania

BIK: od stycznia do lipca banki udzieliły 116 tys. kredytów mieszkaniowych

BIK: od stycznia do lipca banki udzieliły 116 tys. kredytów mieszkaniowych więcej
16 wrz, 17:52 | Nieruchomosci | Mieszkania

Ile kosztuje komfort samodzielnego mieszkania?

Ile kosztuje komfort samodzielnego mieszkania? więcej
16 wrz, 14:08 | Nieruchomosci | Mieszkania

Związek Deweloperów: złagodzić kryteria MdM dla rodzin wielodzietnych

Związek Deweloperów: złagodzić kryteria MdM dla rodzin wielodzietnych więcej

Notowania wybrane

aby oglądnąć wykres potrzebujesz Adobe Flash Player

Get Adobe Flash player

Symbol Kurs Zmiana % Zmiana
WIG-BUDOW
2 181,14 -- --
WIG-DEWEL
1 322,80 -- --
BDX
137,95 -0,58 -0,80
PXM
0,08 -- --
AWB
0,38 -- --
PBG
1,40 -2,10 -0,03
MSZ
2,24 -1,75 -0,04
MSP
12,16 -0,08 -0,01
DOM
45,80 -0,43 -0,20
ECH
6,23 0,97 0,06
GNT
0,31 3,23 0,01
GTC
5,70 -0,52 -0,03
JWC
3,38 2,11 0,07
LCC
1,87 -0,53 -0,01
OPG
1,64 2,50 0,04
TRI
0,70 -- --
PND
7,72 -0,52 -0,04

Stopy procentowe

Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,50
-0,22
10.09.2014
2,30
-0,22
10.09.2014
0,09
-0,24
08.09.2014
0,01
-0,01
08.09.2014
Rodzaj
Stopa
proc.
Zmiana
(pkt %)
Data
2,00
-0,50%
09.10.2014
3,00
-1,00%
09.10.2014
1,00
-0,25%
04.07.2013
Źródło: NBP

Dodaj do "Ulubionych"

zamknij

Aby dodać naszą stronę do Ulubionych naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + D na klawiaturze.

Zamknij