WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://www.sport.pl/euro2016/1,136510,16766211,El__Euro_2016__Polska___Niemcy__Zbigniew_Boniek__Awansujemy.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-10-07 21:32:59 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
El. Euro 2016. Polska - Niemcy. Zbigniew Boniek: Awansujemy na te mistrzostwa

Sport.pl

El. Euro 2016. Polska - Niemcy. Zbigniew Boniek: Awansujemy na te mistrzostwa

Rozmawiał Paweł Wilkowicz
07.10.2014 , aktualizacja: 07.10.2014 21:19
A A A Drukuj

11.10.2014, godzina 20:45

Polska

Bramki:
Kartki:
karne
 • 2P
 • 1P
 • na żywo

Niemcy

Bramki:
Kartki:
Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek (Fot. Kuba Atys Agencja Gazeta)

- Muszę wszystkich zmartwić: awansujemy na te mistrzostwa. I mam prośbę: zanim się zaczniemy czepiać trenera, odmawiać mu autorytetu, poczekajmy jednak, aż coś ważnego przegra, dobrze? - mówi Sport.pl Zbigniew Boniek. Prezes PZPN przed meczem z Niemcami zdradza m.in. szczegóły swojej mocnej rozmowy z Eugenem Polanskim. - Powiedziałem mu: Skrytykowałeś trenera Nawałkę, choć byłeś półtora dnia na zgrupowaniu i nie masz pojęcia, jak on pracuje. Relacja z sobotniego meczu Polska - Niemcy na żywo od godz. 20.45 w Sport.pl i aplikacji Sport.pl LIVE na telefony
Zagłosuj na aplikację Sport.pl LIVE!


Paweł Wilkowicz: Jak pan wspomina swoje mecze z Niemcami?

Zbigniew Boniek: Nie mam tych wspomnień za wiele, w mojej karierze Niemcy się bardzo nie zaznaczyli. Grałem z nimi jeden ważny mecz, rozpoczęcie mistrzostw świata 1978. Wszedłem jako rezerwowy, zremisowaliśmy 0:0 i to Niemcy powinni być z tego remisu bardziej zadowoleni.

Adam Nawałka, który wtedy grał od początku, mówił mi, że byliście remisem bardzo rozczarowani. I to był pewnie ostatni ważny mecz z Niemcami, po którym Polacy mogli tak powiedzieć.

- I wcześniej ten na wodzie we Frankfurcie, na mundialu 1974. Tam zrobiliśmy dobre wrażenie, tyle że za wrażenie zwycięstw nie dają. Lata siedemdziesiąte to był ten czas, gdy różnica między Polską a Niemcami w futbolu była właściwie żadna. W 1978 na otwarcie mundialu grały dwie drużyny z podium mistrzostw świata. Oni przebudowani po zwycięstwie w 1974, my też już przebudowywani. Mieliśmy wtedy teoretycznie bardzo mocną drużynę. Trener Jacek Gmoch miał wtedy swoje koncepcje na pierwsze dwa mecze, ja byłem rezerwowym. Adam Nawałka bardzo Jackowi pasował do jego planów. Był młody, wybiegany, wszystkich pilnował. Potrafił piłkę odebrać, był wydolny. Ja potem grałem z Niemcami już tylko towarzysko. Kiedyś w jakimś towarzyskim strzeliłem im gola. We Frankfurcie, przegraliśmy 1:3, Bernd Schuster wtedy debiutował. Ale powiedzmy sobie jedną rzecz. Czy tylko Zachodnie Niemcy wtedy istniały? Bo moim zdaniem istniała też NRD, miała całkiem mocną drużynę. FIFA uznawała NRD, z tego co pamiętam. Prawda? Więc mówienie, że nigdy nie wygraliśmy żadnego meczu z Niemcami, jest trochę bałamutne. Bo my tych Niemców ze Wschodu parę razy skarciliśmy. Z zachodnimi się nie udało. Ale jak to mówią, w kasynie też nie może cały czas wychodzić nieparzysta. Więc może pora wreszcie na parzystą, w sobotę.

Ten pański gol, z wolnego, w przegranym 1:3 meczu w 1980 roku, to była jedna z ledwie czterech bramek strzelonych przez nas Niemcom przez ostatnie pół wieku. Strzelali Robert Gadocha, pan i Kuba Błaszczykowski z Robertem Lewandowskim w meczu towarzyskim w Gdańsku przed Euro 2012. Mało.

- Z Niemcami się zawsze nieprzyjemnie grało. Fakt, że jakoś nam ta seria bez zwycięstwa z nimi wyjątkowo mocno w głowie siedzi. Teraz słyszę, że chłopcy są bardzo zmobilizowani na sobotę, odpuszczania nie będzie. Natomiast pamiętajmy, że my jednak nie tylko Niemców mamy w grupie. I naszym najważniejszym celem nie jest pokonanie Niemców, tylko pojechanie do Francji na finały mistrzostw Europy. Mam nadzieję, że się ten mecz chłopakom uda, ale jednak za trzy dni mamy następny ze Szkocją, też za trzy punkty.

Gdy ostatni raz graliśmy z Niemcami o punkty, na Euro 2008, to cała para poszła w mecz z nimi...

- ...i na Austrię już pary nie wystarczyło. Dlatego uciekam od pompowania atmosfery. Mecz z Niemcami jest ważny, ale jest jednym z dziesięciu w eliminacjach. Gdyby mi ktoś zaproponował: przegramy obydwa z Niemcami, wygramy pozostałe, podpisuję to. Bo będziemy mieli 24 punkty i jedziemy na mistrzostwa. Dlatego nie zapomnijmy o Szkocji, bo takie mecze są papierkiem lakmusowym w tej grupie. Mamy bardzo szczęśliwie ułożony terminarz. Gramy z Niemcami, a potem zaraz ze Szkocją u siebie, nie musimy nigdzie jechać. W listopadzie gramy w Gruzji i to jedyny mecz, odpoczywamy. Następnie z Irlandią na wyjeździe i trzy dni później z Gibraltarem u siebie. Nieźle to wygląda, tylko trzeba zacząć grać. Piłkarzy też mamy dobrych, tylko trzeba zacząć grać.

Powiedział pan, gdy rozmawialiśmy wiosną: na mundial my możemy awansować albo nie, bo droga na mistrzostwa jest trudna. Ale awans do Euro powiększonego do 24 drużyn to jest nasz obowiązek.

- I chyba wszyscy tak uważają: ja, trener, kibice, piłkarze. Jesteśmy przygotowani na to, by pojechać. Mamy drużynę, która może awansować. Jestem szefem PZPN od dwóch lat, myślę, że trochę dobrej roboty wykonaliśmy. Ale my do tego wszystkiego, co robimy tu, w biurach PZPN, musimy mieć trochę poweru, ktoś nas musi pozytywnie nakręcić. Potrzebny jest nam sukces pierwszej drużyny i na to liczymy. Tych piłkarzy stać na dobrą grę. Jasne, mogłoby być lepiej. Na przykład gdyby trener miał komfort powołania Mateusza Klicha grającego w klubie w każdym meczu, Piotra Zielińskiego, grającego w każdym meczu. Ale oni nie grają. Nie gra Dominik Furman. Tutaj mam swoją teorię, dlaczego nie gra. Uważam, że na Zachód polski piłkarz powinien wyjeżdżać albo jak ma lat 15, albo jak jest już gwiazdą w Polsce. Trzeba przejść jak Grzegorz Krychowiak, cała drogę za granicą od dołu, albo wyjechać jak Robert Lewandowski, jako wielka postać ligi. A jeśli jesteś po prostu solidnym piłkarzem z polskiej ligi i menedżer cię po dwóch dobrych rajdach sprzeda na Zachód, żebyś od razu walczył o miejsce w pierwszej drużynie, to masz tylko jedną pewność: że zarobisz. I żadnej innej.

Czyli: do pociągu między stacjami wsiada się tylko na własne ryzyko?

- Kupią cię, dadzą ci dwa tygodnie, żebyś się nauczył języka, potem nie będzie taryfy ulgowej, bo wydali na ciebie śmieszne dla nich pieniądze i dlaczego mieliby się nad tobą pochylać. Można wymieniać takie przykłady dalej: Paweł Wszołek, Bartłomiej Pawłowski. Mamy też problem związany z menedżerami. Jest kilku takich, którzy prowadzą piłkarzy bardzo dobrze. Ale i takich, którzy prowadzą piłkarzy tam, gdzie się da skasować coś przy podpisie. Taki Paweł Dawidowicz to nie powinien jeszcze pograć w ekstraklasie, a nie iść do Benfiki? Ekstraklasa to jest dziś dla młodego piłkarza miejsce znakomite. Dobrze opakowana, dobrze pokazywana w telewizji. Każdy dyrektor sportowy szanującego się klubu z Zachodu ma dekoder nc+. Nic tylko grać i się pokazywać. Płacą też w Polsce dobrze, jak na początek kariery. Naprawdę można poczekać tu trzy lata, zostać gwiazdą. I za sam podpis na kontrakcie na Zachodzie wziąć tyle, ile by się zarobiło przez te trzy lata w zagranicznym klubie, gdyby się pospieszyć z wyjazdem. Tu była mądrość Roberta Lewandowskiego: poczekaj, podbij swoją ligę, zostań gwiazdą. Nie rzucaj się na pierwsze pieniądze. Jak jesteś dobry, przyjdą do ciebie większe, masz czas. Panowie piłkarze, karierą trzeba umieć zarządzać. Bo jest zbyt krótka, by się mylić.

Spora grupa by się uzbierała z tych młodych piłkarzy, którzy mogli być dziś na zgrupowaniu z kadrą, ale utknęli na ławkach w klubach. Ale i tak mecze z Niemcami i Szkocją wypadają w nie najgorszym momencie. Bo jednak ci, których Adam Nawałka powołał, w swoich klubach grają i są tam ważni.

- Mecz wypada w dobrym momencie. Oczywiście, brakuje nam pewnego typu piłkarzy, nasz futbol przestał produkować rozgrywających, trener musi sztukować. Ale okoliczności starcia z Niemcami są sprzyjające. Nie ma paraliżującej presji, a jest ogromna motywacja: możemy przejść do historii jako ci pierwsi, którzy z nimi wygrali itd. Nie zapomnijmy, że Polacy z mistrzami świata umieją wygrywać. Pokonaliśmy Argentynę w pierwszym meczu po mistrzostwie świata, pokonaliśmy mistrzów Włochów.

Po trenerze Nawałce widać, że jest zdenerwowany.

- Poważnie? To dobrze. Zdenerwowany trener to dobry znak. Zdenerwowany trener trzyma szatnię w ryzach. My wszystko będziemy wiedzieć po meczu. On musi wiedzieć przed. My sobie potem dorobimy teorię do wszystkiego. On wszystko w głowie układa właśnie teraz.

Pan się zgadza z tym, co trener teraz układa?

- Ja mam taką zasadę, że trenera o koncepcje na najbliższy mecz nie wypytuję. Jeśli ma ochotę, może przyjść sam, wypijemy kawę i podyskutujemy. On się piłkarzom przygląda, on podejmuje decyzje. Ja się zastanawiam, czy w ogóle odwiedzać piłkarzy na zgrupowaniu. On jest tam szefem. Zobaczę, może na jakąś kolację przyjadę.

PYTANIE Polska z Niemcami:

 Wygra
 Przegra
 Zremisuje
 • 11
 • 14
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • 0

  Myslalem ze boniek zrozumie Polanskiego ,ale niestety coz okazuje sie ze prezesem moze tylko zostac bezmozgowy beton. Skoro nie zrozumiales boniek to ci wytlumacze o co Polanskiemu biega , ON CZEKA NA TRENERA , takiego PRAWDZIWEGO , zrozumiales boniek ?........ a nie jakiegos kolejnego trzeciorzednego ligowego wymoczka , jestem pewien ze u BENHAKA by zagral bez fochow, teraz bonius rozumiesz czemu POLANSKI nie bedzie tracil zdrowia dla jakiegos ligowego grzyba?...PONIAL?????

 • jarczyk80

  Oceniono 5 razy 5

  "Pojedziemy do Francji". Tak wygląda zaklinanie rzeczywistości. Drogi prezesie, wbrew temu co pan mówi nie mamy ani dobrych piłkarzy, ani dobrej drużyny. Przeciętność w każdym wymiarze - umiejętności, motywacji i taktyki. W sam raz na 4 miejsce w grupie, prawidłowo określające "siłę" naszej piłki

 • stachu.z.hezbollahu

  Oceniono 9 razy 9

  Awansujemy i co: mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor? To już było.
  Zresztą jak nie awansujemy, to tyż się świat nie zawali.

 • Oceniono 11 razy 1

  Dlaczego prezesura tak miesza pod kopułą? Od Laty i Bońka oczu oderwać nie można było kiedy grali, a jak zostali prezesami, jeden po drugim, to słuchać hadko.

 • barek-drobisz

  Oceniono 6 razy -6

  Dziś buszując po necie znalazłem ciekawą stronke:
  sprawdz.pl która jako jedyna z niewielu pozwala nam poznać położenie dowolnej osoby. Osoba musi mieć tylko ze sobą telefon. Sprawdź sam

 • Oceniono 8 razy 0

  "Mam prośbę: zanim się zaczniemy czepiać trenera, odmawiać mu autorytetu, poczekajmy jednak, aż coś ważnego przegra, dobrze?"
  =====================================================================
  Ojtam, Ojtam.... Nie ma zadnej przyjemnosci z ogladania tych meczow to chociaz sobie ponarzekam:)

  A tak powaznie...
  Irlania ma 4,5 miliona miliona
  Pilka tam npewno nie jest sportem narodowy... jest pewnie na 3-4 miejscu po herlinu, gealic footbol i rugby... a my modlimy powaznie glowimy sie czy bedziemy w stai z nii wygrac...
  To to chodzi Panie Boniek... ze majac 38 milionul ludzi nie jestesmy w stanie zebrac jedenastu ktory potrafia kopnac pilke I TO JEST WIAN PANA I PZPN. Zrobiliscie z polki prywatny FOLWAK taplacie sie w tym blosie jak SWINIE.
  MIAL PAN COS Z TYM ZROBIC I CO .... ???
  DOLACZYL PAN DO TRZUDKI!!!

 • Oceniono 23 razy -3

  Boniek, ty pajacu, kogo jeszcze w ogole obchodzi co ta banda amatorow zrobi? wstydzimy sie za was, dorabiamy ideologie do kazdego zwycieskiego remisu i raz na 4-5 lat robicie sobie ku... jaja z kibicow przeprowadzajac teatralne trzesienie ziemi a potem okazuje sie ze to bylo tylko pierdniecie w piaskownicy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Eliminacje Euro 2016, grupa A

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Islandia 1 3 3-0 1 0 0
  2 Czechy 1 3 2-1 1 0 0
  3 Łotwa 1 1 0-0 0 1 0
  4 Kazachstan 1 1 0-0 0 1 0
  5 Holandia 1 0 1-2 0 0 1
  6 Turcja 1 0 0-3 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa B

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Cypr 1 3 2-1 1 0 0
  2 Walia 1 3 2-1 1 0 0
  3 Belgia 0 0 0-0 0 0 0
  4 Izrael 0 0 0-0 0 0 0
  5 Andora 1 0 1-2 0 0 1
  6 Bośnia i Herc. 1 0 1-2 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa C

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Hiszpania 1 3 5:1 1 0 0
  2 Słowacja 1 3 1:0 1 0 0
  3 Białoruś 1 1 1:1 0 1 0
  4 Luksemburg 1 1 1:1 0 1 0
  5 Ukraina 1 0 0:1 0 0 1
  6 Macedonia 1 0 1:5 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa D

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Polska 1 3 7-0 1 0 0
  2 Niemcy 1 3 2-1 1 0 0
  3 Irlandia 1 3 2-1 1 0 0
  4 Szkocja 1 0 1-2 0 0 1
  5 Gruzja 1 0 1-2 0 0 1
  6 Gibraltar 1 0 0-7 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa E

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Anglia 1 3 2:0 1 0 0
  2 Litwa 1 3 2:0 1 0 0
  3 Estonia 1 3 1:0 1 0 0
  4 Słowenia 1 0 0:1 0 0 1
  6 Szwajcaria 1 0 0:2 0 0 1
  6 San Marino 1 0 0:2 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa F

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Finlandia 1 3 3-1 1 0 0
  2 Irlandia Północna 1 3 2-1 1 0 0
  3 Rumunia 1 3 1-0 1 0 0
  4 Węgry 1 0 1-2 0 0 1
  5 Grecja 1 0 0-1 0 0 1
  6 Wyspy Owcze 1 0 1-3 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa G

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Rosja 1 3 4:0 1 0 0
  2 Czarnogóra 1 3 2:0 1 0 0
  3 Szwecja 1 1 1:1 0 1 0
  4 Austria 1 1 1:1 0 1 0
  5 Mołdawia 1 0 0:2 0 0 1
  6 Liechtenstein 1 0 0:4 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa H

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Włochy 1 3 2-0 1 0 0
  2 Chorwacja 1 3 2-0 1 0 0
  3 Bułgaria 1 3 2-1 1 0 0
  4 Azerbejdżan 1 0 1-2 0 0 1
  5 Norwegia 1 0 0-2 0 0 1
  6 Malta 1 0 0-2 0 0 1

  • Awans
  • baraż
 • Eliminacje Euro 2016, grupa I

  lp Drużyna M Pkt Br Zw R Por
  1 Dania 1 3 2-1 1 0 0
  2 Albania 1 3 1-0 1 0 0
  3 Serbia 0 0 0-0 0 0 0
  4 Armenia 1 0 1-2 0 0 1
  5 Portugalia 1 0 0-1 0 0 1

  • Awans
  • baraż