WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://konflikty.wp.pl/kat,1020225,title,Byla-juz-wojna-o-rope-teraz-beda-sie-zabijac-o,wid,14169674,wiadomosc.html?ticaid=1dc12&_ticrsn=3 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-01-17 10:51:15 CET z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Była już wojna o ropę, teraz będą się zabijać o... - Konflikty - WP.PL
Szukaj wiadomości:

Była już wojna o ropę, teraz będą się zabijać o...

Logo dostawcy
wp.pl | dodane 2012-01-16 (12:50)

drukuj A A A
Tama Rogun może być zarzewiem konfliktu z Uzbekistanem. Zdjęcie z 2010 roku.
Tama Rogun może być zarzewiem konfliktu z Uzbekistanem. Zdjęcie z 2010 roku. (fot. PAP/EPA / Benedikt von Imof)
W najnowszej historii wojna o ropę naftową nie jest niczym nowym, ale czy możliwy jest konflikt przez wodę? Od losów budowy najwyższej zapory wodnej na świecie zależy, czy wybuchnie nowa wojna w Azji Centralnej. Na razie skonfliktowani sąsiedzi - Tadżykistan i Uzbekistan - utrudniają sobie życie jak mogą. Ale jak daleko się posuną? - analizuje dla Wirtualnej Polski Jarosław Marczuk.

335 metrów - takiej wysokości będzie zapora wodna Rogun na rzece Wachsz w Tadżykistanie. O ile zostanie zbudowana. A nawet jeśli powstanie, nie wiadomo jak długo Tadżykom przyjdzie się nią nacieszyć, bo sąsiedni Uzbekistan jest gotów z jej powodu rozpocząć porządną awanturę. Uzbecy twierdzą, że inwestycja zagraża uprawom bawełny, kluczowym dla ich gospodarki. Louise Arbour, CEO Międzynarodowej Grupy Kryzysowej (ang. ICG) wspomina o tym na łamach prestiżowego magazynu "Foreign Policy" w artykule o dziesięciu konfliktach zbrojnych, które jej zdaniem mogą wstrząsnąć światem w 2012 r.

Sprawa nie jest nowa, ale ostatnio nabiera wyrazistości. Eksperci z Banku Światowego opublikują w lecie dwie ekspertyzy. Pierwsza to studium wykonalności zapory Rogun, która wielkością przebije obecnie najwyższą na świecie zaporę Nurecką, też położoną na rzece Wachsz w Tadżykistanie. Drugi raport będzie poświęcony społecznemu i ekonomicznemu oddziaływaniu inwestycji. Na co liczą Tadżycy, którzy poprosili Bank Światowy o konsultację? Na pozytywny werdykt. Uzbecy - wprost przeciwnie.

Gra żywiołami

Parę lat temu jeden z pracowników tadżyckiej firmy energetycznej Barki Tochik w wywiadzie dla amerykańskiego think thanku Jamestown powiedział, że gdy hydroelektrownia Rogun zostanie wybudowana, Tadżykistan będzie żył jak Kuwejt. Nie dodał, że potężniejszy Uzbekistan może okazać się Irakiem z początku lat 90. XX w., tyle że zamiast Saddama Husseina główną rolę zagra Islam Karimow, zaś ropę zastąpi woda.

Uzbekistan potrzebuje wody do nawadniania pól w czasie lata. Z kolei w interesie Tadżykistanu, którym prezydent Emomali Rachmon zarządza jak prywatnym folwarkiem, pozostaje, żeby zimą ze zbiorników spuszczać więcej wody, bo ta generuje prąd. W jego dostawie od późnej jesieni następują częste przerwy, chociaż na terenie kraju znajduje się 60% zasobów wodnych regionu. Powodem jest brak odpowiedniej infrastruktury, która skazuje Tadżyków na uzależnienie energetyczne od Uzbekistanu i Turkmenistanu.

Czy to z myślą o interesie swojego siedmiomilionowego narodu (dla porównania w Uzbekistanie żyje ok. 28 mln ludzi), czy o zawartości własnej kieszeni, prezydent uczynił z zapory inwestycję o znaczeniu strategicznym. Jej budowę popierają wszystkie siły polityczne w kraju, a mieszkańcy widzą w niej okazję do dania Uzbekom prztyczka w nos. Do jej popularności przyczynił się także najpoważniejszy od lat kryzys energetyczny, który dotknął republikę na przełomie 2008 i 2009 r., wywołany podniesieniem cen na gaz przez Taszkent oraz zablokowaniem przepływu turkmeńskiego prądu przez Uzbekistan.

Głupi i głupszy

Korzenie sporu pomiędzy republikami sięgają czasów Związku Radzieckiego. Komuniści uparli się, żeby uczynić z terytorium Uzbekistanu, Kazachstanu i Turkmenistanu gigantyczny kołchoz specjalizujący się w uprawie "białego złota" - bawełny. W latach 60. XX w. zmieniono bieg dwóch największych rzek w regionie: Amu-darii i Syr-darii. Większość wody skierowano na pustynię do kanałów irygacyjnych, dzięki czemu Uzbekistan szybko stał się czołowym producentem i eksporterem bawełny na świecie. Przy okazji nikt nie przewidział katastrofy, która spotkała "Morze Wysp", jak nazywano kiedyś jezioro Aralskie zasilane przez obydwie rzeki. Po skurczeniu się jego powierzchni o około 90% jest to teraz co najwyżej morze zardzewiałych wraków, które niegdyś pływały po tym akwenie.

W efekcie radzieckich eksperymentów z naturą Azja Centralna stała się wyspecjalizowanym organizmem. Położony w górnym biegu rzek Tadżykistan i Kirgistan dbały o nieprzerwane dostawy wody do pozostałych republik. W zamian z Kazachstanu napływało zboże, zaś energia elektryczna z Turkmenistanu i Uzbekistanu, który zaopatrywał Tadżyków także w gaz. Po rozpadzie ZSRR ten "idealny układ" zaczął pękać. Taszkent ujawnił aspiracje do przejęcia roli regionalnego lidera i pośrednio zaangażował się w wojnę domową w Tadżykistanie (1992-1997). Duszanbe udzielało potem schronienia Islamskiemu Ruchowi Uzbekistanu, którego głównym celem było obalenie reżimu prezydenta Islama Karimowa. Uzbecy do dzisiaj nieufnie odnoszą się do mniejszości tadżyckiej żyjącej w ich kraju, podejrzewają ją o nastroje separatystyczne. Tadżycy nie kryją sentymentu względem historycznych centrów kulturowych - Buchary i Samary, położonych na terytorium uzbeckiej republiki. Taszkent nie chce rezygnować z przywileju, jakim jest możliwość wyłączania od czasu do czasu prądu i gazu swojemu sąsiadowi. A Duszanbe nie tylko pragnie wyzwolić się spod tej zależności, ale również zacząć konkurować z Uzbekistanem. I może na tym polu oczekiwać wsparcia Pakistanu, Afganistanu czy Rosji.


oceń
19
55
Podziel się

Więcej na ten temat

wiadomości

w innych serwisach WP

Opinie (40)

Ocena: 0 [0]
~pszewidywacz [pół godziny temu]

Tak czy inaczej pewne jest że elektrownia szybko się "popsuje".

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~halyna [pół godziny temu]

Przecież uSA nie walczyli o ropę tylko to była odpowiedz na zamachy terrorystyczne.Teraz to już sama nie wiem WP dostosowuje fakty pod siebie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~as [pół godziny temu]

Ja nie mogę narzekać. Mam dopiero 18lat skończyłam tylko gimnazjum zarabiam bardzo dużo i uszczęśliwiam do tego facetów zobacz moją prywatną stronę www.maja18.pl

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~aree [2 godziny temu]

gdzie są tamtejsi ekolodzy gdzie jest greenpeace
gdzie nasi dzielni obrońcy natury - niech jadą i zaprotestują bo ingerencja w naturę jest wyjątkowo duża , tu nie chodzi o robaczka czy roślinkę z doliny rospudy - to będą zmiany w naturze ze skutkiem ponadregionalnym - ale tam chyba nie da się wyszarpać KASIORY

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +26 [28]
~TALENT 7 + 9 [2 godziny temu]

NIE MOZNA TAK MOCNO,ZMIENIAC-INGEROWAC,W PRZYRODZIE-GROZI TO KATASTROFA.
NP. TRZESIENIE ZIEMI,WYBUCH WULKANU,HURAGANY,ITP.CO NAJMNIEJ 10 RAZY NIZSZA ZROBCIE - NIE BUDUJCIE W ZWYZ - TYLKO W POZIOMIE-PRZEDLUZCIE,CIAGI TURBIN,ZMIENCIE ICH BUDOWE ITD,ITP ,ZA TA PODPOWIEDZ NALEZY MI SIE ZAPLATA OD " MEGO WKLADU DO PATENTU",MOGE POWIEDZIEC JESZCZE WIECEJ,NA TEN TEMAT,LECZ JA TEZ CHCE MIEC ZA CO KUPIC JEDZENIE,NIE CHCE ZA SWA DOBROC,CHODZIC DALEJ GLODNY.RADZE PRZEMYSLEC.ZNISZCZONY TALENT.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -4 [16]
~dede [pół godziny temu]

hmm mega ciekawe. wp schodzi na psy

odpowiedz

Ocena: -5 [9]
~dede800 [godzinę temu]

jak zwykle tytuł nie oddaje treści
była wojna o ropę... - dopiero się zacznie, jak bądą się kończyć jej pokłady wojna o wodę... - po co walczyć o wodę na ziemi skoro deszcz pada z nieba ?

odpowiedz

Ocena: 0 [4]
~wierzcie Ewangelii [3 godziny temu]

...
koniec supremacji militarnej i ekonomicznej zbliża sie wielkimi krokami - USA zostana kontrolowanie obalone a na ich miejsce przyjdzie Azja a pozniej UE - - GOOGLE : UE SUPERMOCARSTWEM PO KLĘSCE USA ??

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +3 [3]
~inzynier i profesor [3 godziny temu]

energia jest w wodzie
woda to przyszlosc!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [3]
~a,a [godzinę temu]

ZAPORA
To łatwy cel,myśle że długo nie postoi

odpowiedz

Ocena: +10 [12]
~PRAWDZIWY POLAK [godzinę temu]

TUSK OBIECAŁ LIKWIDACJĘ ABONAMENTU RTV
PREMIER TUSK OBIECAŁ W CZASIE WYBORÓW LIKWIDACJĘ ABONAMENTU RTV A TERAZ W REKLAMACH ZA NASZE PODATKI MÓWI DO NAS ŻE JESTEŚMY NIE COOL BO TEGO ABONAMENTU NIE PŁACIMY. PANIE TUSK DLACZEGO NIE CHCE PAN WYPEŁNIĆ TEJ OBIETNICY? CZY JUŻ PANU NIE ZALEŻY NA GŁOSACH PODDANYCH? CZY MOŻE ZACZĄŁ PAN POLAKÓW TRAKTOWAĆ JAKO SWOICH PODDANYCH? A KIEDY KORONACJA PANIE TUSK. TO DOPIERO: RÓŻNIE W NASZEJ HISTORII BYWAŁO, ALE ŻEBY PÓŁNIEMIEC-PÓŁKASZUB ZOSTAŁ KRÓLEM POLSKI?

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~rafikzabki [godzinę temu]

daleko od nas nie nasz problem....
i tak karty będą tam rozdawać na końcu Rosjanie... Wesprą tego słabszego żeby wzmocnić swoją pozycję w regionie jak to zrobili z w Osetii Pd... A Tadżykistan zaofiarowanej pomocy nie odrzuci jakby przyszło mu walczyć z 4 razy liczniejszym przeciwnikiem...

odpowiedz

Ocena: -3 [5]
~Generałosiewrżandt [3 godziny temu]

Pikuś
Cym jest sprawa jakieś hydroelektrowni w stosunku do KARY BOSKIEJ jaka spotkała Polskę w Smoleńsku

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [3]
~ten [godzinę temu]

Gdzie tylko sowiecka swpłocz
wlezie tam zrobii bagno i wojne na lata

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~CIEKAWOSTKA [2 godziny temu]

GDZIE MIESZKA TEN CO NAPISAL,OD JEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA,TRZEBA WYZNACZYC WSCHOD. - a pisze wyraznie-3 wojna swiatowa przyjdzie ze wschodu:)

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~Zong [3 godziny temu]

Już bankierzy ich załatwią na cacy.
Ale gdzie są ekolodzy?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~gy [2 godziny temu]

a pisze wyraznie.....
3 wojna swiatowa przyjdzie ze wschodu:)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Stefan [3 godziny temu]

Jesteś w błędzie predzej my sie wyrżniemy albo oni nas bo zaczniemy wtykać
nos w nie swoje sprawy a to dzieki UE i USA

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Facet [3 godziny temu]

Wojna?! Po prostu jakieś dzikusy biją się o strumyk, co to obchodzi świat...
:-/

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~nie wielblad [3 godziny temu]

O wode pitna
Bedzie wojna ale o wode do picia

odpowiedz