WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jerzy-buzek-stoimy-przed-ogromna-szansa-na-niezaleznosc-energetyczna-od-rosji/q9rdv przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-24 10:28:25 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Jerzy Buzek: stoimy przed ogromną szansą na niezależność energetyczną od Rosji - Wiadomości
dzisiaj 09:26

Jerzy Buzek: stoimy przed ogromną szansą na niezależność energetyczną od Rosji

- Stoimy przed ogromną szansą, by zbudować niezależność energetyczną i stopniowo uniezależnić się od Rosji. Szczyt w Kijowie to ważny krok w kierunku Europy, w której energia już nigdy nie będzie wykorzystywana jako broń - powiedział Jerzy Buzek w rozmowie z Onetem. - Ustalenia szczytu potwierdziły, że to, co może być bardzo korzystne dla państw sąsiedzkich Unii Europejskiej, może jednocześnie dobrze zabezpieczać interesy jej państw członkowskich - podkreślił były premier, relacjonując kulisy spotkania w sprawie nowej strategii dla Wspólnoty Energetycznej. Wzięli w nim udział m.in. premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk i komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger.

Poleć
Udostępnij
13
Skomentuj
Jerzy Buzek Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Jerzy Buzek, szef Komisji Przemysłu, Badań i Energii w Parlamencie Europejskim, przedstawił w poniedziałek w Kijowie Radzie Ministrów Wspólnoty Energetycznej strategię "Wspólnota Energetyczna Przyszłości". Wspólnota, od 2005 roku łącząca Unię Europejską i 6 państw sąsiedzkich Bałkanów oraz Ukrainę i Mołdawię, jest jednym z filarów unii energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego całego kontynentu.

Strategia, zawierająca propozycje reformy wspólnoty, jest wynikiem trwających od roku prac grupy eksperckiej pod przewodnictwem Buzka. Główne wytyczne dokumentu dotyczą sprawniejszego wdrażania prawa we wszystkich państwach wspólnoty, zwiększania inwestycji w energetyce, zwiększania zasięgu geograficznego wspólnoty oraz poprawy skuteczności działania instytucji wspólnoty. Na podstawie strategii wspólnota powinna do połowy 2015 r. podjąć konkretne działania.

- Stoimy przed ogromną szansą, by zbudować niezależność energetyczną i stopniowo uniezależnić się od Rosji. Szczyt w Kijowie to ważny krok w kierunku Europy, w której energia już nigdy nie będzie wykorzystywana jako broń - powiedział Jerzy Buzek w rozmowie z Onetem. - Ustalenia szczytu potwierdzają, że to, co może być bardzo korzystne dla państw sąsiedzkich Unii Europejskiej, może jednocześnie dobrze zabezpieczać interesy jej państw członkowskich. Teraz będziemy te postanowienia wdrażać krok po kroku - podkreślił premier Jerzy Buzek.

Czy Polska jest gotowa na zmiany?

Kryzys na Ukrainie powinien być impulsem do stworzenia unii energetycznej. Taki proces wymaga jednak zmian. Czy Polska jest na to gotowa?

Szef Komisji Przemysłu, Badań i Energii w PE zwrócił uwagę, że strategia przewidująca zintegrowanie rynków energetycznych UE i jej sąsiadów sprawi, że "energia będzie służyć wzrostowi gospodarczemu, rozwojowi konkurencyjności i tworzeniu nowych miejsc pracy a co więcej, nie będzie już nigdy używana jako broń do realizacji celów politycznych". Według planów, wspólnota będzie funkcjonować co najmniej kolejnych 10 lat.

Strategia Buzka została bardzo dobrze przyjęta w Kijowie. - To wynik kilku lat ciężkich prac, które rozpoczęły się w 2010 roku. Arsenij Jaceniuk przyznał dziś, że wdrożenie strategii to kwestia niepodległości jego kraju i sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa dostaw gazu. Ukraiński premier zapewnił, że zrobi wszystko, by gaz płynął bez przeszkód do państw UE, ale apelował także o wsparcie ze strony Unii - stwierdził polityk PO.

Były premier podkreślił również wagę słów Guenthera Oettingera, który powiedział, że "nie można dopuścić, by Putin łamał obowiązujące w UE zasady dotyczące przejrzystości działań". – Przypomniał tym samym, że część umów dotyczących budowy gazociągu South Stream jest niedopuszczalna z punktu widzenia unijnych przepisów - zauważył w rozmowie z Onetem.

W ocenie Buzka, Wspólnota Energetyczna to idealny poligon doświadczalny dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o stopniowe przyjmowanie unijnego prawa. - Wykonaliśmy poważny krok na rzecz wstąpienia nowych państw do UE w przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że to dopiero początek prac, a przed nami długa droga – dodał Buzek.

Strategia została przyjęta w trudnym czasie, z uwagi na ograniczenia w przesyłach gazu z Rosji. Buzek przyznał, że działania służące wzmacnianiu solidarności energetycznej "toczą się w czasie kryzysu", ale obecna sytuacja na Ukrainie nie przeszkodzi we wdrażaniu założeń strategii. – Wręcz przeciwnie: kryzys może być ogromną szansą, by działać szybciej i efektywniej - ocenił były premier w rozmowie z Onetem.

(JM)

Poleć
Udostępnij
13
Polecamy także:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~branżysta Użytkownik anonimowy
~branżysta :
Brak zdjęcia ~branżysta Użytkownik anonimowy
Drogi Kolego Buzek. Pamietaj, że Polska zawsze była samodzielna energetycznie. Mamy ogromne zasoby węgla (drogiego, bo nadbudowa administracyjno-związkowa jest za duża), mamy swoje elektrownie z odsiarczaniem i odazotowaniem (a sekwestracja CO2 to bzdura i wymysły Unii), mamy wyszkolone załogi i specjalistów, takich jak i TY jesteś, Czego zatem potrzeba do samodzielnosci energetycznej? Tylko mądrej polityki państwa, które w tym zakresie jest źle zarządzane i sterowane firmami zachodnimi typu Ernst&Yung.
46 minut temu | ocena: 91%
Liczba głosów:276
91%
8%
| odpowiedzi: 17
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~JonahHex Użytkownik anonimowy
~JonahHex :
Brak zdjęcia ~JonahHex Użytkownik anonimowy
Ja osobiście uważam, że należy wysłuchać Pana Buzka w skupieniu i z jak najwyższą uwagą a potem... zrobić dokładnie na odwrót niż to co ten Pan proponuje. Tym którzy nie pamiętają chciałbym przypomnieć. że propozycje tego Pana kończą się dla Polaków na ogół dosyć tragicznie, za to dla niego bardzo korzystnie. Dzięki Panu Buzkowi Polacy zostali wmanewrowani w OFE, a on w zamian za wierną służbę interesom zachodniego kapitału otrzymał ciepłą unijną Posadę. Teraz najprawdopodobniej Pan Buzek także reprezentuje interesy któregoś lobby, bo jakoś nie pamiętam by Pan Buzek tak się angażował gdy przerwano budowę rurociągu północnego, który faktycznie mógł nas uniezależnić od Rosji.
47 minut temu | ocena: 87%
Liczba głosów:331
87%
12%
| odpowiedzi: 9
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Wlocieski Użytkownik anonimowy
~Wlocieski :
Brak zdjęcia ~Wlocieski Użytkownik anonimowy
To uniezależnienie pod byle jaką nazwa jest mirażowym marzeniem,a w razie jednak jego spełnienia (w co nie wierzę) będziemy płacić za energie 2- 3 razy więcej (Buzek i jego kumple z tego powodu nie odejmą sobie od ust ani trochę,jeszcze się bardziej pożywią). To jest kolejny raj buzkowy, po tym jak gość rozwalił Polskę swoimi reformami tak,ze do dzisiaj z bajzlu nie możemy wyjść i nie ma nadziei,że kiedyś wyjdziemy,jeżeli ktoś nie zabierze się za rozwalenie tych reform. Na razie takiego nie widać,a JKM,gdyby go ktoś wskazał, to zwyczajny świr,on by do anarchii doprowadził. Ja myślę o kimś poważnym.
37 minut temu | ocena: 87%
Liczba głosów:79
87%
12%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~awert Użytkownik anonimowy
~awert :
Brak zdjęcia ~awert Użytkownik anonimowy
Buzek, prawdopodobnie chemik z wykształcenia i zatrudnienia w PAN-ie, czyli zawsze na garnuszku budżetu państwa. Skąd ten biedak może mieć pojęcie o pierwszorzędnej roli gazu ziemnego w przemyśle chemicznym i energetyce i o tym, że zawsze będzie deficytowy. Skąd ten biedak może wiedzieć, że gazu ziemnego nie da się wyprodukować tylko trzeba go mieć, znaleźć, zbudować infrastrukturę wydobywczą i przesyłową. Rosja Iran ma największe udokumentowane złoża tego gazu. W Europie (z wyjątkiem Norwegii) od kilku lat spada wydobycie a w USA i Norwegi w ostatnich dwu latach nastąpiła stabilizacja wydobycia.
Biedna ta UE z takim biednym (w wiedzę, a bogatym w nienawiść) urzędasem UE.
45 minut temu | ocena: 84%
Liczba głosów:139
84%
15%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~hip hip! hura! Użytkownik anonimowy
~hip hip! hura! :
Brak zdjęcia ~hip hip! hura! Użytkownik anonimowy
...no gratulacje. Jestem pewien, że nic z tego nie będzie. Jak się Buzek za co weźmie, zwłaszcza za reformy...nawet chyba grzebanie w damskich reformach mu nie bardzo wychodzi, bo z tego co wiem to ma jedną córkę.
No ale tak to jest...I KUCHARKA MOŻE RZĄDZIĆ PAŃSTWEM - tow. Lenin. U nas niejaka Kopacz premierem, a największy nieudacznik i szkodnik Polski z premierów- Buzek, załapać się do Unii i tam...dalej reformować.
48 minut temu | ocena: 90%
Liczba głosów:133
90%
9%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Ludź Użytkownik anonimowy
~Ludź :
Brak zdjęcia ~Ludź Użytkownik anonimowy
WIększośc z nas pamieta rządy tu się produkującego Buzka Jerzego w Polsce. Pamiętamy jak byłoceniany. Jak się komuś wydaje, ze się rozwinął to sądzę, ze się myli. Jak na czymś zdobył tytuł "profesura" to się tych poglądów będzie trzymał jak nie przymierzając pijany płotu no bo jak rżnąć gałaź na której się siedzi. Idź pan uczyć gdzie indziej. Tu już pana znamy
24 minuty temu | ocena: 100%
Liczba głosów:8
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Sasza Półlitrov Sasza Półlitrov Onet Zobacz profil
Sasza Półlitrov :
Sasza Półlitrov Sasza Półlitrov Onet Zobacz profil
Sasza się nie przejmuje ani węglem, ani gazem. Sasza się martwi jedynie by Słońce nie zgasło i niczym więcej! Na razie pali tym co zawsze - jakieś różne śmieci co ludzie do lasu wywożą, czasem wrzuci do pieca jakieś niewybuchy znalezione na poligonie i takie tam typy paliw stałych i paliw złożonych. Po za tym, większość energii u Saszy produkuje reaktor fuzyjny i to jest prawdziwa czysta energia, pochodna w końcu węglo-wodorów. Wszelka inna energia oprócz węglowodorowej i słonecznej to zła energia za którą trzeba płacić lub jej poszukać (w skrajnych przypadkach nawet bić się o nią) i powoduje różne tarcia. Energię węglowodorową też próbują opodatkować, mimo że wytworzenie 1 kpc (kiloprocenta) energii węglowodorowej kosztuje śmieszne 0,80 gr. Nie wiadomo więc dlaczego za 1 kiloprocent tej wspaniałej energii trzeba płacić mafii węglowodorowej niekiedy nawet 1000 razy tyle, przecież ona tu jest na Ziemi, stanowi niewyczerpane, odnawialne źródło energii. Na szczęście nie opodatkowali energii słonecznej, chwalmy wielkiego inżyniera z młotkiem i kluczem że ta energia kosztuje wszędzie tyle samo, to że nie wszędzie równo jest dostępna to już inna sprawa, ale jeszcze te no te... tajemnicze siły he he nie wybudowały wielkich luster za które aby skierować je na Ziemię trzeba będzie uiścić, płacić abonament czy tam inne - pay per wiew, bo inaczej - odbiją światełko w kosmos:P
56 minut temu | ocena: 65%
Liczba głosów:114
65%
34%
| odpowiedzi: 10
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Xiński Użytkownik anonimowy
~Xiński :
Brak zdjęcia ~Xiński Użytkownik anonimowy
"Ukraiński premier zapewnił, że zrobi wszystko, by gaz płynął bez przeszkód do państw UE, ale apelował także o wsparcie ze strony Unii - stwierdził polityk PO." - Jaceniuk może rzeczywiście wiele zrobić: może np. poruszać palcem w bucie (bez buta także!), może podłubać sobie w nosie, w zębach lub w uszach, a także wysikać dziurę w śniegu (kiedy ten śnieg już spadnie).
25 minut temu | ocena: 85%
Liczba głosów:7
85%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~hahaha Użytkownik anonimowy
~hahaha :
Brak zdjęcia ~hahaha Użytkownik anonimowy
Uwierzyć w to co mówi entuzjastycznie "wielki ekspert" p. Buzek , to tak jakby dalej wierzyć , że przyszli emeryci będą wypoczywać pod
palmami , a służba zdrowia będzie czekać na chorych i natychmiast ich wyleczy.
37 minut temu | ocena: 92%
Liczba głosów:13
92%
7%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~b 52 Użytkownik anonimowy
~b 52 :
Brak zdjęcia ~b 52 Użytkownik anonimowy
Przypominam,że Buzek to jeden z najgorszych premierów, który uciekł po zadłużeniu kraju i rozdaniu rent specjalnych swoim kolesiom do Brukseli.
36 minut temu | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z ostatniej chwili


Blogi polityków

Waldemar Rajca
Waldemar Rajca
Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
Janusz Palikot
Janusz Palikot