WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16689631,Panstwo_Islamskie_zarabia_3_miliony_dolarow_dziennie_.html?lokale=trojmiasto przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-24 10:34:22 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Państwo Islamskie zarabia 3 miliony dolarów dziennie. Jest najbogatszą grupą terrorystyczną w historii

Państwo Islamskie zarabia 3 miliony dolarów dziennie. Jest najbogatszą grupą terrorystyczną w historii

Wiadomości >  Wiadomości dnia
Patryk Strzałkowski
23.09.2014 11:38
A A A Drukuj
Bojownicy Państwa Islamskiego przejęli pojazd sił irackich

Bojownicy Państwa Islamskiego przejęli pojazd sił irackich (AP)

Dzięki dochodom m.in. z przemytu, porwań i rabunków, Państwo Islamskie dysponuje większymi środkami niż jakakolwiek organizacja terrorystyczna w historii - podało Associated Press. Według amerykańskiego wywiadu islamiści mogą zarabiać nawet trzy miliony dolarów dziennie.
- Tak duże środki są jednym z powodów, dla których władze USA są bardzo zaniepokojone działaniami Państwa Islamskiego - powiedział AP przedstawiciel wywiadu USA. Rozszerzająca swoje operacje grupa potrzebuje coraz więcej pieniędzy na broń, zaopatrzenie i opłacenie akcji terrorystycznych. Kolejne koszty generuje zarządzenie terytorium zajętym przez ekstremistów.

Na czym zarabia Państwo Islamskie

Jak podaje Huffington Post, organizacja ma 5 głównych źródeł finansowania:

1. Dotacje

Podobnie jak inne organizacje ekstremistycznie działające w Syrii, Państwo Islamskie otrzymuje fundusze od osób zainteresowanych walką z prezydentem Basharem al-Assadem. Większość z tych darowizn pochodzi z krajów Półwyspu Arabskiego. Jednak obecnie dobrowolne datki stanowią tylko niewielką część dochodów islamistów.

2. Rabunki

Ekstremistom udało się dotychczas zająć obszar Iraku i Syrii o wielkości porównywalnej do powierzchni Wielkiej Brytanii. W okupowanych miastach okradane są sklepy, banki i bazy wojskowe - pisze Associated Press.

3. Przemyt i podatki

Według amerykańskiej Rady Stosunków Międzynarodowych, na kontrolowanych przez islamistów terytoriach wprowadzane są podatki. Mają one przynosić grupie milionowe dochody.

Terroryści zajmują się także przemytem i nielegalną sprzedażą antyków zdobytych w zajętych miastach. Liczące nawet 8 tysięcy lat zabytki są sprzedawane za miliony dolarów. Ekstremiści pozwalają też mieszkańcom wydobywać i sprzedawać antyki, za co pobierają podatki.

4. Porwania i handel ludźmi

Terroryści porywają ludzi dla okupu, a wiele kobiet i dzieci sprzedają jako niewolników - podaje AP. Rządy USA i Wielkiej Brytanii odmawiają wpłacania okupów za swoich obywateli. Ale według informacji NBC , niektóre kraje europejskie i prywatne osoby z państw arabskich wpłacały nawet siedmiocyfrowe kwoty jako okup. Osoby, za które nie wpłacono okupu są zazwyczaj mordowane, tak jak dziennikarz James Foley.

5. Ropa naftowa

Sprzedaż ropy jest prawdopodobnie głównym źródłem dochodów Państwa Islamskiego. Może ono kontrolować nawet 11 pól naftowych. Ekstremiści sprzedają ropę po cenach dużo niższych niż rynkowe - od 25 do 60 dolarów za baryłkę; przy czym normalna cena rynkowa to ok. 100 dolarów za baryłkę. Dzięki temu nie brakuje kupców, a organizacja zarabia miliony dolarów dziennie na sprzedaży ropy.

Jak powiedział AP przedstawiciel amerykańskich służb wywiadowczych, metody finansowania islamistów są podobne do tych w organizacjach mafijnych. - Są dobrze zorganizowani, systematyczni i wymuszają swoje zyski przemocą - komentował.

Amerykańskie naloty ograniczą dochody islamistów?

Największe źródło dochodu Państwa Islamskiego, sprzedaż ropy naftowej, może zostać zlikwidowane przez ataki bombowe. Jednak na razie nie podjęto decyzji o zaatakowaniu infrastruktury wydobywczej i transportowej na terenie Iraku i Syrii. Jednym z problemów jest duże prawdopodobieństwo ofiar wśród cywilów.

Tagi:

Komentarze (8)
Zaloguj się
 • mieczyslawski

  Oceniono 5 razy 3

  najważniejsze że jest tania ropa,
  niszczenie instalacji wydobywczych i spadek produkcji niewątpliwie spowodowałoby wzrost cen, dla Amerykanina najważniejsza jest tania benzyna

 • doni72

  Oceniono 3 razy 1

  Zastanawiajace jest ze to cale ''panstwo islamskie''wyskoczylo nagle jak szydlo z worka,wczesniej bylo gluche echo.W Syri rzeznia trwa juz trzy lata,w Iraku sa Amerykanie jeszcze dluzej i byla cisza.O ekstrmistach mowiono rebelianci,pozniej juz nie dalo sie tak latwo lac wody,to pisano o roznych grupach itp.Zastanawiajace jest ze nagle wyskoczyla ekstrmalna sila o ktorej nikt wczesniej nie mowil,ma najwiecej kasy i sa najgrozniejsi i najlepiej zorganizowani.Dotyczy to regionu gdzie dzialalnosc wszelkich sluzb wywiadowczych zachodu jest bardzo aktywna jak rowniez cameli z Arabi Saudyjskiej i sluzb Izraela.Przez niemal trzy lata byla cisza w eterze,na ten temat echo.

 • 410insidejob

  Oceniono 15 razy 1

  co im w ogole nie potrzebne skora maja sponsorstwo z USA i Arabi Saudyjskiej, no ale po co ma wujek wydawac jak mozna ukrasc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX