WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://biznes.onet.pl/koniec-negocjacji-umowy-handlowej-ue-kanada-berlin,18488,5658856,1,news-detal przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2014-09-26 13:02:44 CEST z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Koniec negocjacji umowy handlowej UE-Kanada; Berlin ma zastrzeżenia - Onet Biznes

Koniec negocjacji umowy handlowej UE-Kanada; Berlin ma zastrzeżenia

dzisiaj, 08:07

UE i Kanada mają ogłosić w piątek w Ottawie zakończenie negocjacji umowy gospodarczo-handlowej, która ma przynieść obu stronom miliardy euro korzyści. Umowa budzi jednak kontrowersje, a Niemcy chcą renegocjować sporną klauzulę o ochronie inwestorów.

Karel De Gucht
fot. AFP Photo

Zobacz także

Niemcy: rząd domaga się zmian z umowie handlowej UE-Kanada

Niemcy: rząd domaga się zmian z umowie handlowej UE-Kanada

Minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się w czwartek w Bundestagu za usunięciem z umowy handlowej... Zobacz więcej wczoraj, 19:13
Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ
Reuters: Czechy przeciwne zakupom gazu dla UE przez jeden organ
Czeski rząd nie popiera polskiej propozycji utworzenia jednego organu do zakupów gazu dla UE, ale mógłby poprzeć... Zobacz więcej 21 maja, 20:51

CETA - bo tak nazywane jest to porozumienie, od angielskiej nazwy Comprehensive Economic and Trade Agreement - uważana jest za pierwowzór dla znacznie większej negocjowanej obecnie umowy UE ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP). Oba porozumienia przewidują ułatwienia w handlu; oba wywołują kontrowersje.

W piątek po raz pierwszy opublikowany zostanie oficjalnie tekst całej umowy liczący 1,5 tys. stron. Będzie to szansa dla organizacji pozarządowych i środowisk biznesowych, by przyjrzeć się szczegółowym zapisom.

Wiadomo już, że część z nich wywołuje kontrowersje - choćby wśród niektórych eurodeputowanych czy organizacji konsumenckich. Obawy dotyczą m.in. systemu rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor. Umowa daje inwestorowi możliwość pozywania krajów, jeśli uzna on, iż jakieś decyzje władz naruszają zasady ochrony inwestycji i powodują poważną szkodę dla tego inwestora.

Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że może to doprowadzić do sytuacji, w której państwa unijne będą zmuszane przez międzynarodowe korporacje do określonych działań, niezależnie od tego, czy szkodzą one środowisku lub osłabiają prawa pracownicze.

Zastrzeżenia w tej sprawie zgłasza największy kraj UE, Niemcy. Socjaldemokratyczny wicekanclerz Sigmar Gabriel oświadczył w czwartek w Bundestagu, że rząd federalny chce dalszych negocjacji w sprawie spornej klauzuli o ochronie inwestorów. Decyzje Bundestagu nie mogą być uchylane przez jakieś sądy arbitrażowe dla zagranicznych inwestorów - podkreślił. Zdaniem wicekanclerza umowę CETA powinny ratyfikować także parlamenty krajów UE, a nie tylko Parlament Europejski, jak chce Komisja.

Źródła w UE przekonują z kolei, że mechanizm ochrony inwestorów to ważny element zachęcania do lokowania środków w innym państwie. "Nieważne jak wielka jest wiara w prawo kraju, który przyjmuje inwestora, aby być spokojnym dobrze wiedzieć, że można się oprzeć na międzynarodowym porozumieniu, które nie może być jednostronnie zmienione" - powiedziało źródło. Chodzi o to, by zagraniczni inwestorzy nie byli dyskryminowani, czy traktowani niesprawiedliwie w porównaniu do krajowych przedsiębiorców.

Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht odrzuca żądania renegocjacji umowy. "Jeśli ponownie otworzymy negocjacje, umowa będzie martwa" - powiedział De Gucht niemieckiej gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

KE podkreśla przede wszystkim korzyści z umowy, która ma znieść 98 proc. barier celnych między UE a Kanadą i doprowadzić do wzajemnego otwarcia rynków.

Dzięki temu negocjowanemu od 2009 r. porozumieniu, firmy z UE zyskają bezprecedensowy dostęp do rynku kanadyjskiego; podobnie jak kanadyjscy przedsiębiorcy do rynku unijnego. Kanadyjczycy otworzą m.in. dla Europejczyków swój rynek zamówień publicznych nie tylko na poziomie federalnym, ale też niższym. Dzięki temu firmy m.in. Polski będą mogły ubiegać się o kontrakty w tamtejszych przetargach.

Poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł, umowa przyniesie też likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami. Skorzystać mogą na tym np. firmy telekomunikacyjne, energetyczne, świadczące usługi bankowe, biznesowe, czy ubezpieczeniowe. Według KE, po pełnym wdrożeniu umowy gospodarka unijna może na tym zyskiwać 5,8 mld euro rocznie.

Umowa nie zakłada, że przedstawiciele różnych zawodów będą mogli zupełnie bez problemów świadczyć swoje usługi po obu stronach Atlantyku, ale stworzono w niej ramy ws. uznawania kwalifikacji. Firmy mają też w łatwiejszy sposób móc delegować swoich pracowników do Kanady i z tego kraju do UE.

Porozumienie z Kanadą przewiduje zniesienie wszystkich ceł na produkty przemysłowe (w przypadku niektórych wyrobów przemysłu samochodowego, i stoczniowego będzie dodatkowy kilkuletni okres przejściowy). Unijni eksporterzy mają na tym zaoszczędzać rocznie około 500 mln euro.

Obie strony zgodziły się też na zniesienie ponad 90 proc. barier na produkty rolne. Tu znów pojawią się oszczędności i to wcale nie małe, bo eksport takich produktów z UE do Kanady wart jest rocznie 2,9 mld euro.

Wyjątki w liberalizacji tego fragmentu rynku dotyczą m.in. mięsa wołowego, wieprzowiny, drobiu i serów. Na produkty te ustalono kontyngenty. W przypadku sera z UE jest to 18 tys., ton. Unijni producenci chcieliby więcej (nawet 40 tys. ton). (Kanadyjczycy nie będą mieli żadnych ograniczeń w tym zakresie).

Jeśli chodzi o wołowinę to kontyngent na jej import do UE wynosi 46 tys., ton (plus nieco ponad 4 tys., ton zagwarantowane wcześniej). Razem to mnie więcej tyli ile 0,6 proc. całkowitej konsumpcji UE.

Według wyliczeń KE na zniesieniu barier pozacelnych (czyli czasami sztucznie tworzonych wymogów, kosztowych certyfikatów itp.), strona unijna ma zaoszczędzić 2,9 mld euro rocznie.

Zanim jednak możliwe będzie korzystanie z zapisów CETA, umowa musi wejść w życie. Po stronie unijnej cały czas nie jest jasne, czy wystarczy do tego akceptacja Rady UE (przedstawiciele państw członkowskich) i Parlamentu Europejskiego, czy konieczna będzie ratyfikacja przez parlamenty narodowe 28 krajów. Jak tłumaczył pragnący zachować anonimowość urzędnik unijny, wszystko zależeć będzie od tego, jak prawnie zostanie zakwalifikowane porozumienie. Jeśli jako umowa unijna - wystarczy szybka ścieżka akceptacji, jeśli jako umowa mieszana (unijno-międzypaństwowa) - konieczne będą ratyfikacje przez stolice europejskie. Źródła w UE nie spodziewają się, by nawet przy łatwiejszej procedurze udało się ją zakończyć przed latem 2015 r.

KE podaje, że po wdrożeniu umowy handel między UE i Kanadą wzrośnie o 22,9 proc., co odpowiada 25 mld euro. Korzyści dla Europy mają wynieść 11 mld euro, natomiast dla Kanady 8 mld euro.

To, jakie korzyści umowa przyniesienie Polsce, w dużej mierze będzie zależeć od tego, jak wykorzystają ją nasi przedsiębiorcy. W 2013 nasz eksport do Kanady wynosił 1 mld dol. To niewiele, ale w ostatnim czasie wzrosła nasza sprzedaż artykułów rolnych i mebli. Umowa daje nadzieję na umocnienie tego trendu.


Źródło: PAP

Zobacz także

MF: podatek od wydobycia kopalin - dobry dla państwa, godziwy dla KGHM

8 minut temu

MPiPS spodziewa się dalszego spadku bezrobocia we wrześniu

23 minuty temu
USA chcą zwiększyć handel z Polską; dyskusje o imporcie jabłek

USA chcą zwiększyć handel z Polską; dyskusje o imporcie jabłek

33 minuty temu
Słynny kolumbijski piłkarz Asprilla będzie sprzedawał... prezerwatywy

Słynny kolumbijski piłkarz Asprilla będzie sprzedawał... prezerwatywy

dzisiaj, 11:44
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (71)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~o Użytkownik anonimowy
~o :
Brak zdjęcia ~o Użytkownik anonimowy
A dla zwolenników zdrowej żywności też się coś w umowie CETA i TTIP znalazło. Zostannie dopuszczone na rynek UE mięso drobiowe z USA i Kanady dezynfekowane chlorem, co jest tam zgodne z prawem. Zniesiony zostanie zakaz imporu do Europy mięsa wołowego zaawierającego wielokrotnie przekroczoną ilość hormonów wzrostu. Jak sądzicie, jak będzxiemy wyglądali za 10 lat? Jak wielkie zmiany genetyczne dotkną rodzące się dzieci?
Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht odrzuca żądania renegocjacji umowy. To ten od ACTA.
dzisiaj 11:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:8
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~o Użytkownik anonimowy
~o :
Brak zdjęcia ~o Użytkownik anonimowy
CETA jaki i jego odwzorowanie TTIP jasno nakładają na państwa obowiążek przestrzegania zasady wyższości prawa korporacji (tzw. trybunały arbitrażowe) nad prawem państw sygnatariuszy. 11 września 2013 roku Komisja Europejska odrzuciła wniosek o rejestrację Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej w sprawie umów handlowych UE ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i Kanadą (CETA). Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) to instrument demokracji, który pozwala obywatelom UE zażądać od Komisji Europejskiej podjęcia kroków prawnych i przeprowadzenia wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim. Warunkiem jest zebranie miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach członkowskich UE. nie ma żadnych wątpliwości, że zwolennicy TTIP mają silne powody, aby obawiać się głosu obywateli. Jest duże prawdopodobieństwo, że EIO mogłaby zyskać w całej Europie o wiele więcej podpisów niż milion. Byłoby to niewątpliwą porażką szczerych entuzjastów TTIP, lobbistów korporacji i zwolenników tajności negocjacji.cyt.
Jak i kto negocjuje te traktaty oraz czym one grożą, polecam artykuły: http://www.monde-diplomatique.pl oraz http://mondediplo.com
dzisiaj 10:31 | ocena: 100%
Liczba głosów:21
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~O Użytkownik anonimowy
~O :
Brak zdjęcia ~O Użytkownik anonimowy
CETA, podobnie jak negocjowany w tajemnicy TTIP (z USA) pozwala m.in. na ściganie obywateli UE PODEJRZANYCH o naruszenie praw autorskich, bez prawa do obrony. Ponadto zostają zniesione europejskie normy zawartości pestycydów w żywności oraz zakazują informowania o tym że żywność jest modyfikowana genetycznie. Już pół roku temu pisał o tym Le MONDE DIPLOMATIQUE.
dzisiaj 09:29 | ocena: 97%
Liczba głosów:81
97%
2%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~pol Użytkownik anonimowy
~pol :
Brak zdjęcia ~pol Użytkownik anonimowy
" - powiedziało źródło. Chodzi o to, by zagraniczni inwestorzy nie byli dyskryminowani, czy traktowani niesprawiedliwie w porównaniu do krajowych przedsiębiorców."
Niech "źródło" zrozumie, że bliższa ciału koszula. I państwo ma OBOWIĄZEK wspierać SWOICH obywateli.
Brawo Niemcy!!!
dzisiaj 09:38 | ocena: 96%
Liczba głosów:75
96%
4%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~??? Użytkownik anonimowy
~??? :
Brak zdjęcia ~??? Użytkownik anonimowy
To są kolejne "umowy" dla wielkiego kapitału światowego. Cel jest prosty: uniemożliwić ochrony obywateli poprzez działania rządu danego kraju. Takie rozwiązania prowadzą bezpośrednio do dyktatu ekonomicznego bez jakiejkolwiek możliwości ochrony obywateli.
NWO ?
dzisiaj 10:19 | ocena: 95%
Liczba głosów:47
95%
4%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Pancho Villa Użytkownik anonimowy
~Pancho Villa
Brak zdjęcia ~Pancho Villa Użytkownik anonimowy
do ~q:
Brak zdjęcia ~q Użytkownik anonimowy
dzisiaj 08:51 użytkownik ~q napisał:
Świat cywilizacji zachodniej jednoczy się. To dobra wiadomość.
Czyli państwa, rządy i społeczeństwa bedą miały coraz mniej do gadania, rządzić będą wielkie korporacje posiadające sztaby najbardziej cwanych na świecie prawników, że już o lobbystach nia wspomnę.
dzisiaj 09:00 | ocena: 95%
Liczba głosów:122
95%
4%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~czytacz Użytkownik anonimowy
~czytacz :
Brak zdjęcia ~czytacz Użytkownik anonimowy
Robi się cienko korporacje wykończą wszystkich. Bandy prawników zmielą wszystko - nie wiadomo "gdzie łeb a gdzie ogon".
dzisiaj 09:44 | ocena: 96%
Liczba głosów:32
96%
3%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ja Użytkownik anonimowy
~ja :
Brak zdjęcia ~ja Użytkownik anonimowy
teraz bedzie tak jak sobie USA zazyczy Ma w d pie co kto sobie chce ; bedzie tak czego chce USA Maja to w konstytucji A reszta w tym polska moze m skoczyc .. wezykiem ,wezykiem
dzisiaj 08:57 | ocena: 85%
Liczba głosów:78
85%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~mm Użytkownik anonimowy
~mm :
Brak zdjęcia ~mm Użytkownik anonimowy
Chodzi o to, by zagraniczni inwestorzy nie byli dyskryminowani, czy traktowani niesprawiedliwie w porównaniu do krajowych przedsiębiorców.

i po co te nerwy u nas jest na odwrót i każdy zadowolony polska firma kopana zagraniczna gorą i bez podatku o to chodzi kanadzie ! dla nas żadna noość
dzisiaj 09:13 | ocena: 70%
Liczba głosów:30
70%
30%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Ambasada Prusakow Użytkownik anonimowy
~Ambasada Prusakow :
Brak zdjęcia ~Ambasada Prusakow Użytkownik anonimowy
,, Nie moze byc tak , ze jakis Sond Arbitrazowy zmienia decyzje niemieckiego Parlamentu,,, oczywiscie, ze nie gdyz byloby to zaprzeczeniem ideii suwerennosci panstwowej i to kilknascie razy w wiekszym stopniu niz mieli to Polacy w ramach OSTBLOCK w epoce czerwonej zarazy jaka dzieki Aliantom rozpanoszyla sie w Europie Wschodniej i to wbrew woli Ludow o zdanie , ktorych NIKT nie pytal a nawet nie uznawal tego za stosowne coby pytac. Skoro jednak swiatem rzadzi PIENIADZ a wiec Wlasciciele kapitalu moga podyktowac Parlamentom jakichs tam panstw co maja robic i to w styu l jakze dobrze znakomym w Polsce ,,, mordu w kubel a ruki pa szwam, malczac, JOOPPPP Tfoju Namoju,,.
dzisiaj 11:11 | ocena: 66%
Liczba głosów:3
66%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza: