17
Jacek Bereźnicki 06.10.2014

Superszybki internet w każdym polskim domu. Przełom w budowie sieci LTE

Superszybki internet w każdym polskim domu. Przełom w budowie sieci LTE

fot: Kārlis Dambrāns/Flickr, lic. CC BY 2.0

Budowa jednej sieci LTE przez wszystkich operatorów i rozdzielenie w przetargu pasma 800 MHz - zdaniem resortu cyfryzacji ma to zapewnić dostęp do superszybkiego internetu niemal w każdym domu. Nie wszyscy tym rozwiązaniem są zachwyceni.

Jak pisze "Puls Biznesu", opracowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC), analiza dotycząca budowy wspólnej sieci LTE przez wszystkich operatorów to spełnienie postulatów kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka Polkomtela, operatora sieci Plus.

Zdecydowanie przeciwni są jednak operatorzy Orange i T-Mobile, którzy już zaczęli wspólnie budować sieć LTE, licząc na zostawienie w tyle pozostałej dwójki – Polkomtela i P4 (Play).

Solorz oskarża rząd o faworyzowanie Orange i T-Mobile. I zgłasza rewolucyjny pomysł

Pomysł MAiC, który prawdopodobnie stanie się podstawą strategii rządu Ewy Kopacz w sferze budowy dostępu do szerokopasmowego internetu, stanowi dużą zmianę w stosunku do tego, co planował Urząd Komunikacji Elektronicznej. UKE przygotował już dokumentację pod przeprowadzenie aukcji na dostęp do pasma 800 MHz. Docelowo miałoby ją otrzymać dwóch operatorów.

Przedstawiona przez MAiC koncepcja jest jedyną możliwością zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce – zachwala pomysł resortu Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.

Przedstawiciel operatora sieci Play zapewnia, że jest to zarówno technicznie, jak i ekonomicznie wykonalne, a dla rynku neutralne, ponieważ pomysł MAiC zakłada, że operatorzy otrzymaliby równy dostęp do pasma 800 MHz.

Członek rady nadzorczej Polkomtela Wojciech Pytel przekonuje, że nakłady zwrócą się operatorom tylko wtedy, jeśli powstanie jedna sieć, która powinna zostać częściowo sfinansowana ze środków unijnych.

Próby obejścia prawa przez operatorów sieci Orange i T-Mobile

Zupełnie inaczej do pomysłu podchodzą operatorzy Orange i T-Mobile, którzy optują za planowaną przez UKE aukcją, a przedłużający się proces wyboru sposobu rozdzielenia sieci 800 MHz oceniają negatywnie. Są przy tym krytyczni w stosunku do pomysłu wspólnej sieci dla wszystkich.

- Coraz mniej wytłumaczalnym jest, dlaczego tak dużo czasu i wysiłku marnuje się na szukanie zalet modelu budowy jednej sieci, podczas gdy ich brak był od samego początku ewidentny - mówi cytowany przez "Puls Biznesu" rzecznik Orange Polska Wojciech Jabczyński.

Francuski Orange i niemiecki T-Mobile są zdecydowanymi zwolennikami aukcji, ponieważ obaj giganci przygotowali już pokaźne środki na licytację, podczas gdy operatorzy Polkomtel i P4 są mocno zadłużeni i wyniszczającej finansowo licytacji woleliby uniknąć.

17 Co sądzisz? Zajrzyj do komentarzy

Komentarze17

Popularne Najnowsze

Dex 6 października 2014 09:24:42
17 2
Niech najpierw zmodernizują sieć tak żebym słyszał rozmówce w telefonie w przyzwoitej jakości Póki co jakość dźwięku przypomina przedwojenne telefony na korbkę.
Pokaż cały komentarz
dziadek Jonasz 6 października 2014 09:54:23
2 1
Telefony na korbkę były super.
Pokaż cały komentarz
riogrande 6 października 2014 11:29:58
1 0
Nie obrazaj przedwojennej technologii (doskonala jakosc, brak zaklocen i zanikow.....). Teraz to kaszana i to z zagrozeniem zycia i zdrowia. (otoczenie/atmosfeda skazona smogiem fal mikrofalowych). swiat zjezdza na psy!!!
Pokaż cały komentarz
sam 6 października 2014 09:18:02
15 0
Niech najpierw zrobią porządną sieć która będzie działać wszędzie a nie działa nawet 100m od nadajnika (chodzi o rozmowy telef.), są strefy gdzie nawet zasięgu nie ma a mówią że jest i na mapach zasięgu niby jest. Rozmowy tel. są coraz gorsze a jeśli chodzi o internet niestety obniżają operatorzy prędkości lub odłączają innych np. nadajnik Orange potrafi odłączyć klienta T-mobile z netu ponieważ ważniejszy jest klient Orange i na odwrót. Więc niech pomyślą. Orange dostał dofinansowanie na światłowód lecz nie ma zamiaru nikogo podłączać mówiąc brak wolnych portów lub jest to dla firmy nie opłacalne.
Pokaż cały komentarz
Marian 6 października 2014 11:43:18
1 0
Nie dział bo UKE kazła im poskraca moc bo sieja gdzie sie da i tyle w temacie
Pokaż cały komentarz
haha 6 października 2014 11:56:31
1 0
Kup sobie stary telefon, z nimi problemu z zasięgiem nie ma bo mają znacznie lepsze anteny od tych nowych.. nie mówiąc już o śmiećfonach ;p
Pokaż cały komentarz
Gość 6 października 2014 10:50:15
14 3
Orange to dno.
Pokaż cały komentarz
UbawionyPoPachy 6 października 2014 11:28:36
0 0
Oczywiście i dlatego tak dobrze Orange się powodzi. Natomiast wspaniały PLUS jest tak cudowny że aż ma długi co zresztą napisano w tekście.
Pokaż cały komentarz
rYSIEK 6 października 2014 08:52:39
12 2
ale solorz ma układy w rzadzie i nie pozwolą mu zostać w tyle!!!! wiec wprowadzą ustawę by jak najszybciej dokoptować go do tej dwójki!!!! a play??? play to zachodni operator co zarabia na innych panstwach a do polski dokłada po to by pierw zniszczyc konkurencje!!!! jest najtańszy bogaty i dobrze mu idzie!!!!! tak wiec panstwo niepozwoli na to by "koleka" solorz stracił!!!!!
Pokaż cały komentarz
Gość 6 października 2014 11:13:47
2 0
i jako polski przedsiębiorca cały podatek płaci na cyprze i luksemburgu....jakież to patriotyczne
Pokaż cały komentarz
Gość 6 października 2014 09:43:39
2 1
Ależ masz malutką wiedzę w tym temacie. To przerażające .
Pokaż cały komentarz
Gość 6 października 2014 10:14:03
5 1
Solorz jest przede wszystkim przedsiębiorcą polskim. Dlaczego rząd ma tworzyć warunki preferencyjne dla obcego kapitału dyskryminując przy okazji firmy polskie ? Mamy to na codzień, firmy zagraniczne korzystają z wielu ulg, preferencji podatkowych a polskie muszą płacić wszystkie podatki. Przykładem mogą być sieci handlowe, które dzięki "rozdawnictwu" kolejnych rządów mają się dobrze a polskie sklepy czy sieci cienko przędą.
Pokaż cały komentarz
glead 6 października 2014 11:12:22
0 0
ale ciemnogród. Mało wiesz, dużo piszesz
Pokaż cały komentarz
tyuuu 6 października 2014 11:39:52
0 0
Firm solorza, to polska firma. OrNGE TO FRANCUZI A TMOBLILE TO NIEMCY. PISowcy musicie sie zastanowić czy rząd ma wspierać polskie firmy, czy zagraniczne ? Czy typowo polska zazdrość przez was przemawia .
Pokaż cały komentarz
Gość 6 października 2014 09:45:33
9 1
LTE fikcja 21 wieku w polsce, nawet jak bedzie to nie bedzie spelniac wymagam wiekszosci klientow, internet lte bedzie wymagal zwiekszenia przepustowosci infrastruktury sieci komorkowych o kilka razy niz przy polaczeniach telefonicznych i nawet jak wszyscy operatorzy komorkowi sie zbiora tego nie zapewnia bo beda jechac po minimalu a jak bedzie sie siec przeciarzac to ogranicza transfer ze strona 5 minut bedzie sie otwierac, prosty przyklad z aero2 w wiekszych miastach problem z podlaczeniem sie lub ledwo co chodzi, a mial dzialac dobrze,
Pokaż cały komentarz
Petel 6 października 2014 11:41:56
6 0
WSI'owe chłopaki zawsze trzymają sztamę.Mogą na siebie liczyć
Pokaż cały komentarz
Ryszard 6 października 2014 09:38:27
8 3
Najpierw Mistrzostwa w siatkówce Oszustwo SOLORZA ŻAKA. Mecz finałowy - sukces Prezydenta!!!!!! I teraz Pan Solorz może robić wszystko. Ma ich w kieszeni . A w wyborach głosujemy na PO-uczciwość.
BRAWO!!!!!!!
Pokaż cały komentarz
Pokaż więcej komentarzy
Bertelsmann przejmuje pełną kontrolę Gruner + Jahr

Bertelsmann przejmuje pełną kontrolę Gruner + Jahr

Kolejna fuzja na rynku mediów - Bertelsmann, największy w Europie koncern medialny dokupił brakujące udziały w wydawnictwie Gruner + Jahr. Transakcja ma zostać zamknięta na początku listopada. - To
Bruksela gani Polskę za warunki prowadzenia biznesu. Jest coraz gorzej

Bruksela gani Polskę za warunki prowadzenia biznesu. Jest coraz gorzej

Bieńkowska obiecała opłaty elektroniczne za autostrady, a to nierealne

Bieńkowska obiecała opłaty elektroniczne za autostrady, a to nierealne

Oświetlenie do wymiany. LED to miliardowe oszczędności

Oświetlenie do wymiany. LED to miliardowe oszczędności

Polska energetyka potrzebuje ogromnych inwestycji, które zapewnią konkurencyjne ceny energii i bezpieczeństwo energetyczne oraz zmniejszą emisję gazów cieplarnianych. Jednocześnie eksperci podkreślają, że trzeba dążyć do ograniczania zużycia energii.
pokaż więcej